DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-11-2022 08:29

Disney, eski CEO'ye geri getirdi

Disney, Bob Chapek'i görevden aldı ve eski Üst Yöneticisi (CEO) Bob Iger'i bir kez daha bu göreve getirdiğini duyurdu.

Disney, eski CEO'ye geri getirdi

Disney'den yapılan açıklamada, dünyanın en büyük medya gruplarından biri için dramatik bir dönüş olan değişikliğin hemen etkili olduğunu söyledi.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Disney yönetim kurulu başkanı Susan Arnold, “Uzun kariyeri boyunca Disney'e yaptığı hizmetlerden dolayı Bob Chapek'e teşekkür ediyoruz” dedi.

Yönetim kurulu, şirket "giderek daha karmaşık bir endüstri dönüşümü dönemine girerken, Bob Iger'in liderlik etmek için benzersiz bir konuma sahip olduğuna" karar verdi.

Chapek, Wall Street'in şirketteki artan harcamalardan endişe duyduğu bir dönemde üst yönetici olarak iki yıl geçirdi. Ancak, Disney'in hisseleri bu yıl yüzde 41 düştü.

Daha önce 15 yıl boyunca Disney'in üst yöneticisi olarak görev yapan ve bu dönemde şirketin piyasa değerini beş kat artıran Iger, en az iki yıl süreyle görevde kalmak üzere geri döndü. 

Şimdi 71 yaşında olan Iger, 2020'de Chapek'i onun yerine terfi ettirmişti, ancak ilişki bozuldu ve bu yılın başlarında ikisi nadiren konuştu.

Iger, "Bu olağanüstü ekibe rakipsiz, cesur bir hikaye anlatımıyla yeniden liderlik etmemin istenmesinden büyük onur duydum" dedi.

Onun döneminde şirket büyüdü

Iger'in liderliğinde Disney, Pixar, Marvel, Lucasfilm ve 21st Century Fox'u satın aldı. Ayrıca Çin'deki ilk tema parkı olan Shanghai Disney Resort'u açtı ve Disney+ ile ESPN+ akış hizmetlerini başlattı.

Haziran gibi yakın bir tarihte, Disney yönetim kurulu Chapek'i hâlâ desteklediğinin sinyalini vermiş ve ona üç yıllık bir sözleşme uzatma teklif etmişti.

Chapek, 1 Ekim 2022'de sona eren mali yıl için Disney'in toplam gelirinde belirgin bir artışla 28,7 milyar dolara yükseldi. Ancak maliyetler de keskin bir şekilde artıyordu ve Chapek geçen hafta şirket çapında maliyet azaltma önlemlerini açıkladı ve işten çıkarmaların muhtemel olduğunu söyledi.

Son zamanlarda düzelmeye başlamı olsa da yaşanan mali sorunlar 

Wall Street analistlerini ciddi endişelere sevk etti

Iger'in görev süresi boyunca Disney, tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi Marvel'in “Avengers: Endgame”i de dahil olmak üzere bir dizi rekor kıran film yaptı. Şirket ayrıca “Frozen” ve “Frozen 2” ile Marvel'in “Black Panther” filmlerinin de yapımcılığını üstlendi. 

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni