EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-09-2022 11:17

Dolar/TL rekor kırdı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışı kararı sonrasında dolar/TL 18,36'lık zirvesini yeniledi.

Dolar/TL rekor kırdı

Dolar/TL bugün 18,38’i gördü ve 20 Aralık 2021 tarihinde gördüğü 18,36’lık zirveyi aştı. Bugün piyasada Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı izlenecek.

TCMB’nin faiz için bir önceki toplantıda “yeterli” tanımlamasını yapması nedeniyle Reuters anketinde bu ay için beklenti politika faizinin yüzde 13’te sabit tutacağı yönünde. Azınlıkta faiz indirimi tahmini de yer alıyor.

TCMB faiz indirimi ile birlikte önce döviz, takiben kredi ve tahvil piyasasında da kendisini daha belirleyici konuma getirecek adımlar da atmıştı.

TCMB’nin kredilerde atacağı adımlara ilişkin bir önceki Para Politikası Kurulu (PPK) metninde net bir mesaj da vermiş olması ve ardından da adımlarını açıklamış olması nedeniyle bugün metinde yapılacak değişiklikler de takip edilecek.

Politikalarla; net ihracat, istihdam, yatırım odaklı kredilere öncelik verilirken bu sayede kalıcı cari fazlaya ulaşılması ve bu dengenin enflasyonda da kalıcı bir düşüş getireceği öngörülüyor. Bu alanda yer almayan kredilere TCMB tarafından ek tahvil tutma yükümlülükleri de getirildi.

TCMB’nin faiz kararı 14.00’da açıklanacak. Bugün ayrıca eylül ayı tüketici güven endeksi ve TCMB, haftalık para ve banka, rezerv, menkul kıymet verileri de yayımlanacak.

Bankacıların öncü verilerden yaptıkları hesaplama geçen hafta TCMB’nin net rezervlerin yaklaşık 2 milyar dolar azaldığını, toplam rezervlerinin ise sınırlı bir artış göstereceğini gösteriyor.

TL, geçen ay yapılan sürpriz faiz indiriminden beri dolar karşısında yüzde 2,1 değer kaybetti. Son günlerde küresel piyasalardaki sert satışlara kıyasla oldukça sınırlı yükselen 18,35’e kadar ulaştı.

Birikimli olarak bakıldığında ise TL, nisan sonundan beri yüzde 19, yılbaşından beri yüzde 28,1, son bir yılda ise yüzde 54,3 değer kaybetti. TL geçen yıl da yüzde 40’ın üzerinde değer kaybı yaşamıştı.

HAZİNE NEREDEYSE TEK HANEDEN BORÇLANIYOR

Bankalar tahvil yükümlülükleri nedeniyle kurumsal bazı kredileri artık veremeyecek duruma gelmekten şikayetçi. Şirketler ise ucuzlayan maliyetlere rağmen krediye erişimden yakınıyor.

Hazine, TCMB’nin kredilere uygulamaya başladığı tahvil tutma zorunluklarının ardından bu ay gerçekleştirdiği ihalelerle eylül ayı borçlanma programını 50 milyar TL olan hedeflerinin üzerinde yaklaşık 70 milyar TL borçlanma ile tamamladı. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisinde yaşanan düşüş son bir ayda 500 puanı aşmış durumda. Verim eğrisi genelinde görülen düşüşte TCMB’nin pozitif ayrımcılık sağladığı uzun vade ve sabit kuponlu tahvillerde daha belirgin.

Öte yandan bankacılar Hazine’nin ay bitmeden anaparası 2,5 milyar dolar olan eurobond itfasının bulunduğunu, bu kapsamda yeni bir dış borçlanma yapılıp yapılmayacağını da izleyecekler.

FED SIKILAŞTIRMAYA DEVAM EDECEK

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini art arda üçüncü defa 75 baz puan artışla yüzde 3,00-3,25 aralığına yükselterek faizlerin yılın geri kalanında artmaya devam edeceğine işaret etti.

Fed dün faiz kararı ile birlikte yayımladığı güncel ekonomik tahminlere göre hedef faiz oranını 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yükseltti. Buna göre Fed, politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 4,25-4,50, 2023’te de yüzde 4,50-4,75 aralığına yükselteceğini öngördü.

Faizlerin yıl sonu seviye tahmini, toplantıdan önce fiyatlanan seviyenin üzerinde kaldığı gibi, Fed yetkililerinin üç ay önceki tahminlerinin de 100 baz puan üzerinde yer aldı.

ABD’de faizlerin beklenenden daha yüksek seviyelere tahminlerden daha hızlı tırmanacağı beklentisiyle dolar endeksi 111,78 ile 20 yılın yeni zirvesine yükseldi. Küresel borsalarda ayrıca sert satışlar görüldü.

İç gündemde hisse senedi piyasasındaki sert hareketler, Rusya’nın ödeme sistemi Mir’in kullanımı, Türkiye Rusya ilişkileri ve bu nedenle oluşan yaptırım endişeleri piyasalarda takip edilen konular arasında. (REUTERS)

AdminAdmin