GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2022 07:06

Erdoğan’ın Sisi ile görüşmesine muhalefetten sert tepki

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte "darbeci, zalim, katil ve firavun" diye seslendiği Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesine muhalefetten peş peşe tepkiler geldi.

Erdoğan’ın Sisi ile görüşmesine muhalefetten sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp el sıkıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarının geçmişteki açıklamalarına rağmen Sisi ile bir araya gelmesine muhalefetten tepki yağdı.

GÜLTEKİN UYSAL: AR DAMARI OLMUŞ KÂR DAMARI

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Ar damarı olmuş kâr damarı!” diye tepkisini dile getirirken, daha önceki şu tweet’ini yeniden paylaştı: “‘Rabia işareti’ bile yapamaz hale geldiniz; Sisi ile arayı düzelteceğiz diye…”

MUHARREM İNCE: RABİA’DAN EL SIKIŞMAYA…

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Rabia‘dan el sıkışmaya. Darbeci Sisi’den, dostum Sisi’ye…

ÇAVUŞOĞLU’NUN O TWEET’İNİ HATIRLATTI: ŞİMDİ NE OLACAK?

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “Türkiye'de darbelerin destekçisi, Esed'in yakın dostu CHP'nin şimdi de Mısır'da Sisi ve darbecilere koşmasına şaşırmıyoruz” şeklinde 2013 yılında attığı tweeti hatırlatarak, “Şimdi ne olacak darbe sevici Mevlüt?“ diye sordu.

“KATİL İLAN ETTİĞİ SİSİ İLE GÖRÜŞTÜ”

Tuncay Özkan açıklamalarının devamında, “Erdoğan ‘Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Görüşenler de tarihte farklı bir şekilde değerlendirilecektir.’ diyerek katil ilan ettiği Sisi ile görüştü. Biz bunca derdi niye çektik? Bunca şehit niye verdik Erdoğan?“ ifadelerini kullandı.

Muhafeletten tepkiler şöyle devam etti:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak: “Anadolu’da güzel bir söz vardır: “Siyasette adama kirlettiği testiden su içirirler.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: “Erdoğan “katil ve firavun” dediği Sisi ile el ele, göz göze gayet mutlu.”

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz: “2019 Yerel Seçimlerinde; “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz Binali Yıldırım mı diyeceğiz? Mesele bu kadar önemli.” Bugün Katar'da aşağıdaki fotoğraftan anlaşılan artık Sisi denilmiş. Şimdi mesele Binali Yıldırım ne olacak?”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir: Muhalefeti yıllarca meydanlarda rabia işareti eşliğinde Sisi'cilikle, darbecilikle suçladın. Şimdi hiçbir şey olamamış gibi zalim, katil, darbeci dediğin adamla kucaklaşıyorsun. Ya kaybettirdiklerin?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Rabia işareti de tarih oldu. Önce “darbeci Sisi”ydi, şimdi “dostum Sisi” oldu. “Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Mısır halkı bizim canımız ama Sisi asla!” diyen Erdoğan, katil diye seslendiği kişiyle el sıkıştı. Nereden nereye… Tarih: 1 Temmuz 2016

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal: Erdoğan, “Katil, darbeci, zalim” diyerek bugüne kadar demediğini bırakmadığı, “Aynı masaya oturmam” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile Katar’da buluştu. Ey yandaşlar, troller, sırada hangi işaret var? Malum Rabia işareti artık istenmeyen sembol ilan edildi!

GELECEK PARTİSİ’NDEN TEPKİ

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan: Ülkemizin çıkarlarını ve itibarını korumak için hiçbir ülkeyle ilişkilerimizin kesilmemesi en doğrusudur. Ancak bundan da önemlisi ülkemizin itibarının bu şekilde ayağa düşürülmemesidir! Bütün muhalefeti yıllarca Sisi olmakla suçlayıp, defalarca Sisi'ye katil deyip masasına bile oturmam diye tafra yapıp, ardından da gayet mutlu ve gülen bir yüzle elini sıkmak milletimizin haysiyetine hakarettir!

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Bugün Sisi ile el sıkışan Erdoğan, geçmişte Sisi'ye “Darbeci, katil, zalim, firavun, tiran” gibi ifadelerle seslenmişti. Erdoğan, Sisi ile ilgili söylemlerini sık sık iç siyasette kullanmasıyla dikkat çekmişti. İşte o açıklamaları:

“TİRAN” DEDİ, DİPLOMATİK KRİZ YAŞANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2014 yılında CNN International'a verdiği röportajda Sisi'yi “tiran” olarak nitelemiş, bu açıklama üzerine Mısır, Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Bosuter'i bakanlığa çağırmıştı.

“GÖRÜŞÜR MÜŞÜSÜNÜZ?” SORUSUNA “ŞAKA YAPIYORSUN HERHALDE” DİYE YANIT VERDİ

2015 yılında yaptığı bir açıklamasında Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, “Şaka yapıyorsun herhalde… Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım” yanıtını vermişti.

“PAZAR GÜNÜ SİSİ Mİ DİYECEĞİZ BİNALİ YILDIRIM MI?”

2019 yerel seçimlerinden önce halka seslenen Erdoğan, “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz Binali Yıldırım mı? Mesele bu kadar önemli. Erdoğan’ın akıbetini Mursi’nin akıbetine benzetenler Sisi zihniyetidir. İşte onun için çok çalışmamız lazım. Biz bunlardan korkmuyoruz. Biz kefenimizi giyerek zaten bu yola çıktık. Böyle de yürüyeceğiz. Biz bunlardan korkmuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

“BÖYLE BİR KİŞİYLE ASLA GÖRÜŞMEM”

Erdoğan, 2019 yılında katıldığı bir canlı yayında da Sisi ile ilgili şunları söylemişti: “Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Her şeyden önce onun bir defa genel afla içerideki bütün bu insanları serbest bırakması lazım. Serbest bırakmadığı sürece biz kalkıp Sisi’yle görüşemeyiz. Görüşenler de tarihte farklı bir şekilde değerlendirilecektir. Sisi göreve geldiğinden bu yana 42 kişiyi idam ettiler. En son 9 genci idam ettiler. Bu bir defa yenilir yutulur bir lokma değildir. Mısır halkı bizim canımız ciğerimizdir ama Sisi asla!”

“DARBEYLE BAŞA GEÇEN ZALİM SİSİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine 2019 yılında yaptığı bir açıklamasında, “Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50’ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi…” demişti.

RABİA İŞARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013 Mısır askeri darbesini protesto etmek amacıyla Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler destekçileri tarafından kullanılan “Rabia” işaretini, “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” anlamıyla kullanmaya başlamıştı. Erdoğan, bu işareti ve sözleri sık sık mitinglerde tekrarlıyordu.

TELEVİZYONDA GÖZYAŞI DÖKMÜŞTÜ

Erdoğan’ın Sisi darbesine karşı protestolarda ölen Esma için döktüğü gözyaşları da tekrar gündeme geldi. Erdoğan, katıldığı televizyon programında babasının Esma’ya yazdığı mektup okunurken gözyaşı dökmüştü.

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni