GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2022 10:20

Fatih Altaylı'nın karşılaştığı avukat: Size para kazandırabilirim

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, ayak üstü sohbet ettiği bir avukatın hakaret davalarını anlattığını ve "Size para kazandırabilirim" dediğini söyledi.

Fatih Altaylı'nın karşılaştığı avukat: Size para kazandırabilirim

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, köşe komşusu Nagehan Alçı ve oyuncu Elçin Sangu arasında geçtiğimiz günlerde meydana gelen tartışma üzerine bir yazı kaleme aldı  .

Alçı, şarkıcı Gülşen'in şaka amacıyla "İmam hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor" dediği videonun dört ay sonra dolaşıma sokulması ve ardından tutuklanmasına tepki göstermişti.

Oyuncu Elçin Sangu "Hakaret içermeyen tweet attığım için beni savcılığa verdiğinde; yurtdışına çıkma yasağı, kişisel eşyalarıma (telefon, bilgisayar) el konulmasını istemek, kocanı da işin içine katmak, gizlilik kararı istemek aşırılık değil miydi? Yemezler demokrat tavırları" demesi üzerine Alçı, bundan haberi olmadığını söylemişti.

İş, köşe yazarının avukatı Esennur Ezgi'nin açıklamasıyla netleşmişti: "Nagehan Alçı’ya Elçin Sangu adlı şahsın hakaret ettiğini düşündüğüm bir paylaşımla ilgili olarak resen suç duyurusunda ben bulundum. 4.5 sene önceki olay. Nagehan Hanım isim isim kimden şikâyetçi olduğumuzu bilmez."

FATİH ALTAYLI'NIN KARŞILAŞTIĞI AVUKAT

Bu olayı isim vermeden köşesine taşıyan Fatih Altaylı, hakaret davalarının bir gelir kapısına dönüştüğünü söyledi. 

"Bir sanatçı, bir gazeteci ile tartışmaya girmese bunu yazmak zorunda kalmayacaktım. Ama madem iş 'hakaret davalarına' geldi. Yazalım" diyen gazeteci, şöyle devam etti:

"Bir süre önce bir lokantada dostlarımla yemek yiyorum. Kamuoyunun yakından tanıdığı bir hanımefendi yanıma geldi.

Hal hatır sorduktan sonra yanında duran bir beyefendiyi tanıştırdı. 'Avukat bilmem kim!' 'Memnun oldum' dedim. Avukat hemen atıldı. 'Biz hanımefendinin avukatlık işlerini yürütüyoruz. Size de yardımcı olmak isteriz' dedi.

Şaşırdım.

'Benim 30 küsur yıllık avukatım var. Sağ olun.' dedim. 'Ama biz size para kazandıracağız' dedi. 'Nasıl olacak o iş?' dedim. Anlattı.

'HER AY HESABINIZA CİDDİ BİR PARA YATIRACAĞIZ, GÖRMEYECEKSİNİZ BİLE'

'Siz bize bir vekaletname vereceksiniz. Bu vekaletname sadece size yönelik hakaret davaları için geçerli olacak. Biz gerek sosyal medyada, gerekse başka yerlerde düzenli taramalar yaparak size yönelik hakaret içeren paylaşımları ekibimizle tespit edeceğiz ve bunlara hemen dava açacağız. Sizin haberiniz bile olmayacak. Her ay hesabınıza ciddi bir para yatıracağız. Bizi görmeyeceksiniz bile.'

İlk kez böyle bir şey duyuyordum. İlgilendiğimi zannederek peş peşe gazetecileri saymaya başladı. Tamamı iktidar yanlısı gazetecilerdi.

'300 BİN TL'YE YAKIN GELİR ELDE EDİYORLAR'

'Tüm bu meslektaşlarınızın bu konudaki avukatlığını biz yapıyoruz. Bazıları sadece bu hakaret davalarından ayda 300 bin TL'ye yakın gelir elde ediyorlar' dedi.

İnanamadım. Kendilerine edilen hakareti geçim yolu haline getirmişlerdi. Küfürü yiyor, paraya çeviriyorlardı. Hatta muhtemelen daha çok küfür işitmek için, daha uç yazılar yazıyor, milletin damarına daha çok basıyorlardı. Küfür eden arttıkça bunlar sürümden kazanıyordu.

Vay anam vay diye geçirdim içimden. Utanmazlık görmüştüm ama bu kadarını görmemiştim.

Avukata dik dik baktım ve 'Bak kardeş, bu saydığınız ve meslektaşınız dediğiniz isimlerin hiçbiri benim meslektaşım falan değil. Önce bunu bir bil. İşin cılkını çıkarmayan kimseye de dava açmıyorum. Tazminatlar benim gelir kaynağım değil. Küfür yedikçe para kazanacağım diye sevinen utanmazlardan değilim. Siz onların avukatlığını yapmaya devam edin' dedim. (...)"

Yazının tamamı. 

AdminAdmin