DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-11-2022 08:24

İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya elektrik alışverişi yapacak

İran Enerji Bakanı, bu ülkeler arasında enerji alışverişi için önemli teknik adımlar atıldığını, bunun da ülkede elektrikte istikrar sağlayacağını söyledi.

İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya elektrik alışverişi yapacak

İran Enerji Bakanı, ülkesi ile Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın çok yakın bir gelecekte elektrik alışverişi planının hayata geçirileceğini söyledi.

MEHR Ajansı'nın haberine göre, İran Enerji Bakanı Ali Ekber Mehrabian, 22. Uluslararası Elektrik Endüstrisi Fuarı'nın açılışında yaptığı açıklamada, ülkenin enerji endüstrisi durumunun şu anda doğru yolunda olduğunu, ilgili parça ve ekipmanın yüzde 95'inin ülke içinde üretildiğini, dışarıdan ithalata gerek olmadığını söyledi. 

Elektrik sektöründe yurt içinde önemli başarılar sağlandığını anlatan Mehrabian, bu başarılardan bazılarının ülkede ilk kez elde edildiğini kaydetti. 

Ali Ekber Mehrabian, Rusya'nın elektrik şebekesi ile ilk senkronizasyonu gerçekleştirildiğini ifade ederek, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasındaki elektrik şebekesinin ortak senkronizasyonu için de etkin teknik adımların atıldığını, bunun da ülkede elektrikte istikrarı sağlayacağını söyledi. 

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni