GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2022 09:49

İsrailli bakandan Erdoğan’a İran ve Hamas talebi

İsrail basınına konuşan kaynaklar, Ankara’da dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Türkiye’den bazı taleplerde bulunduğunu belirtti.

İsrailli bakandan Erdoğan’a İran ve Hamas talebi

Türkiye'yi yıllar sonra ziyaret eden ilk İsrail Savunma Bakanı olan Benny Gantz'ın dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ayrıntılarını İsrail basını aktardı.

Türkiye ve İsrail'in ilişkileri normalleştirme kararı sonrasında dün Ankara'ya gelen Gantz, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından askeri törenle karşılandı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya geldi.

İsrail'in önde gelen yayın kuruluşlarından Yedioth Ahronot'un haberine göre, İsrailli bakan Gantz dünkü görüşmede Erdoğan'dan Filistin örgütü Hamas'ın Türkiye'deki faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi. Türkiye'deki Hamas liderlerinin İsrail'e yönelik saldırıları koordine ettiğini savunan Gantz'ın ayrıca Erdoğan'dan, Suriye'ye silah sevkiyatı konusunda İran'ı uyarmasını istediği de bildirildi.

ANKARA’NIN AMAÇLARINI YAZDILAR

Gazeteye konuşan İsrailli kaynaklar, Türkiye'nin İsrail'le ilişkileri geliştirerek ABD'yle de arasını düzeltmek istediğini, ayrıca İsrail'den yeni silah sistemleri almayı da amaçladığını söyledi. İsrail'in de İran'a karşı Türkiye'yle güvenlik alanındaki işbirliğini güçlendirmek istediğini Türk yetkililere aktardığı kaydedildi.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, dün Hulusi Akar'la düzenlediği basın toplantısında, İranlı grupların Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına saldırı hazırlığı yaptığı haberlerine değinerek, “Bu yıl Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına ve Yahudi halkına yönelik endişe verici sayıda tehdidi ortadan kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bakan Akar’a ve bu hayati, hayat kurtaran iş birliğinde yer alan güvenlik kurumlarına müteşekkiriz” demişti. İsrailli bakan, Türkiye'yle işbirliğinin artırılması için yetkililere talimat verdiğini de söylemişti.

SÖZCÜ

AdminAdmin