DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-11-2022 08:08

Kazakistan: Tokayev, yüzde 80'in üzerinde oy aldı

Kazakistan'da altı adayın yarıştığı erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şimdiki Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yüzde 80'in üzerindeki oy oranıyla önde olduğu bildirildi.

Kazakistan: Tokayev, yüzde 80'in üzerinde oy aldı

Sandık çıkışı anketlerin sonuçlarına göre, şimdiki Cumhurbaşkanı Tokayev, yüzde 82,45' ile yüzde 85,52 arasında oy alarak, seçimlerden birinci çıktı.

Diğer beş aday yüzde 2 ila 3 oranında oy alırken, yüzde 5,2 oranında “hayır” anlamına gelen “hepsine karşı” seçeneği için oy kullanıldı.

Tokayev’in seçimleri kazanması ve görev süresini yedi yıl daha uzatması bekleniyordu. 69 yaşındaki Tokayev’in zaferi, ülkede gerçek bir muhalefet olmaması nedeniyle kaçınılmaz görülüyordu.

Tabii kaynaklar ve özellikle petrol bakımından zengin bir ülke olan ve önemli ticaret yollarının kavşağında konumlanan Kazakistan, ocak ayında hayat pahalılığını protesto gösterilerinin düzenlenmesiyle kaosa sürüklenmişti. Gösterilerde 238 kişi ölmüştü.

Çalkantılı başlayan 2022 yılından sonra yeni bir sayfa açmaya hazırlanan Tokayev, halkın güvenini kazanmak için yedi yıllık yeni bir süre istemişti.

Tokayev, sabah erken saatlerde Astana’da oy kullandıktan sonra “esas mesele, iktidar tekeli olmamasıdır” dedi.

Tokayev, 2019 yılında eski Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in desteğini aldıktan sonra seçimlerde yüzde 70 oy elde ederek Devlet Başkanı seçilmişti.

Seçildikten sonra üç yıla yakın Nazarbayev’e sadık bir rol üstlenen Tokayev, “yeni ve adil bir Kazakistan” için yumuşak bir iktidar değişimi vaat etti ve reform yapılacağını ve Cumhurbaşkanlığının yedi yıl süreli ve tek dönemli olacağını açıkladı.

Nüfusu yaklaşık 20 milyon olan Kazakistan’da 12 milyon civarında kayıtlı seçmen bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Parlamento seçimleri düzenlenecek ve ülkede yeni siyasî partiler kurulacak.

Ülke tarihinde ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy pusulasında “hepsine karşı” seçeneğinin yer aldı. Adaylar arasında iki kadın da bulunuyordu.

Ajans Bizim 

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni