SİYASET
Giriş Tarihi : 19-08-2022 10:33

Murat Muratoğlu: Ekonominin inatla yönetilen bir şey olmadığını bakalım ne zaman anlayacak?

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, Merkez Bankası'nın faizi yüzde 13'e indirmesini köşesinde değerlendirdi.

Murat Muratoğlu: Ekonominin inatla yönetilen bir şey olmadığını bakalım ne zaman anlayacak?

Muratoğlu, kararın siyasi nedenlerden kaynaklandığına işaret ederken, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri'ne indirim talimatı vermesine atıfta bulunarak "Koskoca bir ülkede hem para politikası kararlarını hem de market fiyatlarını aynı kişi belirlemez" dedi. 

Muratoğlu şöyle yazdı:

"Suçu Merkez Bankası'na da yüklememek gerekli… Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin, “Merkez Bankası'nı ve politika faizini önemsizleştirdik” diye açıklama yapması da bu nedenleydi.

Hatta daha da ileri gitmişti, “TCMB bağımsızlığı diyeceksiniz yok öyle bir şey…” de demişti. Merkez Bankası Başkanı buna karşı çıkıp iki kelime laf söyleyebilmiş miydi? Yok!

Ona faizleri indir talimatını veren de ekonominin neden her geçen gün daha kötüye gittiğini dahi bilmiyor. Enflasyonun, marketlerin fiyat artırmasından falan kaynaklandığını sanıyor.

Dışarıda fırtına var, kapa kapıyı, camı kendi yağınla kavrul politikası… Yabancıya kapıyı açma! İçeridekini sıkıştırırız nasıl olsa… Doların artmasını engelleriz bir yolla…

Peki ne olacak işin sonunda? Senin tasarrufun yok… Çeviremediğin her borç seni bu ortamda daha da sıkıştıracak, indirdiğin faiz seni daha da zorlayacak… Ekonominin inatla yönetilen bir şey olmadığını bakalım ne zaman anlayacak?"

Yazının tamamını okumak için tıklayın. 

AdminAdmin