DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-11-2022 11:57

Petrol fiyatlarında Çin rallisi

Petrolün varil fiyatı, Çin'in Covid19 önlemlerinde gevşemeye gideceği haberleriyle dün 98,81 doları gördü ve iki ayın zirvesine yükseldi.

Petrol fiyatlarında Çin rallisi

Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 4’ü aşan artışla 98,81 dolara kadar yükseldi. Böylece üst üste üçüncü haftayı da yükselişle kapatan petrol fiyatları, iki ayın da zirvesini gördü.

Çin’in Covid-19 önlemlerini gevşeteceği ve talebin artacağı beklentisi, birçok emtia ile birlikte petrol fiyatlarında da dün sert yükselişi beraberinde getirdi.

Son dönemde sıkılaşan arz görünümü ile küresel ekonomik yavaşlama haberleri arasında dalgalanan petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’den gelen haberlerle tırmanışa geçti ve ağustostan bu yana en yüksek seviyeleri gördü.

KESİNTİ, YAPTIRIM VE JEOPOLİTİK RİSKLER

Bloomberg, aralıkta Rus petrolüne karşı devreye alınacak yeni yaptırımların da petrol fiyatlarını yükseltici etkide bulunduğuna işaret etti.

ABD merkezli aracı kurum Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Ed Moya, petrol fiyatlarını yüksek tutacak çok fazla jeopolitik risk olduğunu, dolardaki düşüşün de sürmesi durumunda petrolün yükselişinin devam edebileceğini söyledi.

ABD merkezli Bok Financial Securities’in kıdemli başkan yardımcısı Dennis Kissler, Çin’de başta hava yolu taşımacılığı olmak üzere bazı Covid kısıtlamalarının gevşetileceği yönündeki haberlerin yakın vadede petrol talebi için pozitif olduğuna işaret etti.

Çin’de sıfır vaka politikasının, 2022’de petrol talebinde günlük yaklaşık 400 bin varillik düşüşe neden olduğu tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın başını çektiği OPEC+ ülkelerinin ekim başında aldığı büyük üretim kesintisi kararı da fiyatların son bir aydaki yükselişinde etkili oldu.

AKARYAKITTA ZAM VAR MI?

Petrol ve ürün fiyatlarında son dönemdeki zamların etkisiyle dün benzine 1 lira 31 kuruşluk zam gelmişti.

Petroldeki yükseliş, benzin ve motorinde yeni zamları beraberinde getirebilir.

Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 22,68 TL, Ankara'da ve İzmir'de 22,83 TL seviyesinde bulunuyor.

Motorinin litresi yaklaşık olarak İstanbul'da 26,33 TL, Ankara'da 26,46 TL, İzmir'de 26,49 TL fiyatla satılıyor.

SÖZCÜ

AdminAdmin