GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2023 16:43

Sabih Kanadoğlu vefat etti

Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcılarından Sabih Kanadoğlu 84 yaşında yaşamını yitirdi.

Sabih Kanadoğlu vefat etti

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu artık aramızda değil. Mücadelesi her zaman sürdürülecek. Başımız sağolsun" dedi. 

Kanadoğlu, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığı sırasında, TBMM Genel Kurulu'nun o tarihte 367 olan "karar yeter sayısı olmadan toplanmış sayılamayacağı değerlendirmesiyle 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi oylamalarının iptalinin yolunu açmıştı. 

 Kanadoğlu hakkında

Sabih Kanadoğlu, 1938 yılında İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu. Kabataş Erkek Lisesini, ardında da 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 

Burhaniye hakim adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu, Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hakimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hakimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptı. 

1984 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilen Kanadoğlu, iki dönem Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığı görevini üstlendi. Kanadoğlu, Ocak 2001'de, Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından gösterilen adaylar arasından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. 20 Mayıs 2003 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

YARSAV'ın kurucuları arasında yer alan Kanadoğlu, Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı'nı da yaptı. 

omedyamomedyam

Genel Yayın Yönetmeni