KENT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 15-08-2022 12:49

Sağanak yağışın etkisi altına giren İstanbul'da hortum uyarısı

İstanbul art arda gelen uyarıların ardından sağanak yağışın etkisi altına girdi. Megakentte sağanak yağış nedeniyle trafik de kilitlendi.

Sağanak yağışın etkisi altına giren İstanbul'da hortum uyarısı

GERÇEK GÜNDEM

İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 17 il için sağanak yağış uyarılarının ardından beklenen kuvvetli yağış megakenti etkisi altına aldı.

Meteoroloji, AFAD, AKOM uyarmıştı: İstanbul sağanak yağışın etkisi altında

Galeri: Meteoroloji, AFAD, AKOM uyarmıştı: İstanbul sağanak yağışın etkisi altında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İstanbul için çok sayıda uyarıda bulunmuştu. 

Anadolu Yakası'nda aniden bastıran yağış nedeniyle Maltepe'de yollar kısa sürede göle döndü. Altayçeşme Mahallesi'nde otomobiller yolda mahsur kaldı. Araçları kurtarmak için çalışmalar devam ediyor.

AKOM'dan yapılan açıklamada, "Sabah saatlerinde Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde etkili olan sağanak yağmurun ilerleyen saatlerde etkisini arttıracağı, öğle saatlerine kadar gök gürültüsü ve şimşek ile beraber yer yer yoğun sağanak geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor. Önümüzdeki saatlerde Anadolu yakasında yoğun yağış geçişleri yaşanması beklenmektedir." denildi.

 AFAD'DAN HORTUM UYARISI

AFAD'dan yapılan açıklamada İstanbul için kuvvetli yağışın devam etmesinin beklendiği uyarısı yapıldı. Uyarıda vatandaşlardan sel, yıldırım, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması talep edildi. 

İstanbul Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan uyarıda ise şöyle denilmişti:

"Meteoroloji'ye göre; yarın (bugün) ilk saatlerden itibaren İstanbul'da sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Ani sel ve su baskınına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"

 

AdminAdmin