Gündem
Giriş Tarihi : 19-02-2016 16:35   Güncelleme : 19-02-2016 16:35
Abone ol

Hakkari'de hasta kurtarma tatbikatı

HAKKARİ - Hakkari’de Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), uyumlu çalışmanın sağlanması ve olası çığ olaylarına karşı personelin hazır durumda tutulması için hasta kurtarma tatbikatı yaptı

Hakkari'de hasta kurtarma tatbikatı
HAKKARİ - Hakkari’de Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), uyumlu çalışmanın sağlanması ve olası çığ olaylarına karşı personelin hazır durumda tutulması için hasta kurtarma tatbikatı yaptı.

Hakkari’nin Depin bölgesinde gerçekleştirilen kurtarma operasyonu tatbikatı kapsamında 15 kişilik ekip çığ altında kalan 2 vatandaşı kurtardı. Senaryo gereği ava giden 4 kişiden 2’sinin çığ altında mahsur kaldığı, 112 çağrı merkezine bildirilmesi üzerine UMKE, 112 ekibi ve AFAD ekibi hemen harekete geçti. Gelen ihbar üzerine yola çıkan ekipler, olay bölgesine kısa sürede ulaştı. Alan belirleme ve güvenlik tedbirleri alındıktan sonra UMKE ekipleri, aramalar sonucunda biri baygın 2 vatandaşı kısa bir süre içinde kurtarmayı başardı. Başarılı bir şekilde afetzedeleri kar altından çıkaran ekip, hastaları vakit geçirmeden ambulansa taşıyarak hastaneye ulaştırdı.

Tatbikatı kusursuz bir şekilde tamamlamayı başardıklarını ifade eden Hakkari 112 Acil Şube Müdürü Ümit Kızılay, “Tatbikatın amacının bölgenin ve özellikle ilin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilecek çığ felaketi sonrasında arama ve kurtarma faaliyetlerinin kesintiye uğramadan verilmesini sağlamaktır. Tatbikat, yer alan her birimin görevini önceden belirleyerek eğitimlerini vermek ve birimler arasında iyi bir organizasyon sağlamak amacıyla yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.
[gallery ids="11686,11687,11688,11689"]