Siyaset
Giriş Tarihi : 20-09-2017 12:50   Güncelleme : 20-09-2017 12:50
Abone ol

'Hangi yetkiye dayanarak gözaltı talimatı veriyorsunuz?'

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, İçişleri Başkanı Süleyman Soylu’nun, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin Ankara Gölbaşı İncek mezarlığındaki defin işlemi sırasında yaşananlar üzerine olay yerine gidip gözaltı talimatı vermesinin yasal olmadığını belirterek, Bakan Soylu’ya, “Saldırganla ortaya çıkan fotoğrafınız da çok acı bir olayın yaşandığı yerdeki genel tavrınızın ne İçişleri Bakanı ne de kendinizi koyduğunuz ‘mülki amir’e yakışacak düzeyde olmadığını göstermiştir” dedi ve istifaya çağrısı yaptı.

'Hangi yetkiye dayanarak gözaltı talimatı veriyorsunuz?'

CHP’li Emir, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Hatun Tuğluk’un cenazesinin defnedilirken çıkan olaylar sırasındaki tutumu ve sonrasında yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıyı ‘insanlık dışı’ diye tanımlayan CHP’li Emir, Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

“Bu saldırı girişimi sonrası İçişleri Bakanı olarak olay yerine giderek, gelişmeleri yakından izlediğiniz basın aracılığıyla kamuoyuna yansımıştı. Birkaç gün sonra olay süreciyle ilgili yansıyan bir fotoğraf ise tarihi bir bilgi olarak kayıtlara geçti. O fotoğrafta saldırganlardan biriyle yan yana gözüküyordunuz. Kamuoyunda oluşan tepki üzerine fotoğrafla ilgili sosyal medya hesabından yaptığınız açıklamada, gelişmeleri ‘O akşam Ankara Valisi ve Ankara Emniyet Müdürü ile birlikte olayın gerçekleştiği mezarlığa, akabinde bilgi almak, ailenin mezar yeri değerlendirmesini beklemek ve karakolun önünde bir araçta bekleyen Aysel Tuğluk ile görüşmek için karakola gittik. Aysel Tuğluk’a bağsağlığı dileyip 45 dakika görüştük. Ardından ailesi ile değerlendirme yapmak için izin istedi. Görüşmeler sonrası ailenin cenazeyi Tunceli’ye defnedilmesi konusunda kararı geldi ve gerekli hazırlıklar yapılıp tedbirler alındı. Heyetle birlikte 1 saat kadar olayların videosunu izledik. Yaklaşık 3 buçuk saat karakolda bulunmamızın ardından olayla ilgili yapılması gereken gözaltı talimatlarını verip karakoldan ayrıldık’ ifadeleriyle aktarmıştınız.

Bir karakola gidip kendinizi savcı yerine koyup gözaltı kararları almanızın yasal hiçbir dayanağı yoktur. Hukuk devletinde gözaltı kararı verme yetkisi Cumhuriyet Savcısı’ndadır. Halihazırdaki yasalarımız da bunu emreder. İç Güvenlik Yasası’nın 13. Maddesi, suçüstü durumları söz konusu olduğunda, mülki amirlerce yetkilendirilecek kolluğun sırasında 48 saate kadar gözaltı yetkisi tanımıştır. Ancak İçişleri Bakanı olarak siz, hükümetin bir üyesisiniz, mülki amir değilsiniz. Mülki amir olmadığı için de, kolluğa böyle bir talimat vermek konusunda bir yetkiniz yoktur. Zaten sonrasında ortaya çıkan saldırganla fotoğrafınız da çok acı bir olayın yaşandığı yerdeki genel tavrınızın ne İçişleri Bakanı ne de kendinizi koyduğunuz ‘mülki amir’e yakışacak düzeyde olmadığını göstermiştir.”

 

Kanunsuz yetkinizi daha önce de kullandınız mı?

Murat Emir, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Yetkiniz olmamasına karşın İçişleri Bakanı sıfatıyla doğrudan talimat vererek gözaltına aldırdığınız başka kişi ya da kişiler var mıdır? Varsa hangi olaylar sonrası bu gözaltı işlemleri yapılmıştır?

-Gözaltı talimatı verecek yetkili makamların kimler olduğu tarafınızca bilinmemekte midir? Biliniyorsa, saldırganla fotoğraf çektirmekte dahil olmak üzere yaptığınızın şovdan ibaret olduğunu düşünüyor musunuz?

-İçişleri Bakanı olarak bu olay sonrası istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” ​