Gündem
Giriş Tarihi : 14-06-2016 19:41   Güncelleme : 14-06-2016 19:41
Abone ol

Hava ulaşımına ‘yağmur’ engeli

İstanbul’da etkili olan elverişsiz hava koşulları sebebiyle Atatürk Havalimanı’na uçaklar inemedi. İniş için yaklaşma yapamayan uçaklar, dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldı.

Hava ulaşımına ‘yağmur’ engeli

Elektrik yüklü bulutlar, Atatürk Havalimanı'nda uçak seferleri de olumsuz etkilendi. CB (kümülonimbus) olarak adlandırılan, elverişsiz hava koşullarına ve yıldırımlara sebep olan elektrik yüklü bulutlara yakalanmak istemeyen pilotlar, Atatürk Havalimanı'na iniş için yaklaşma yapamadı. Bulutlardan dolayı inişteki uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı. Kalkış yapacak uçaklarda da uzun kuyruklar meydana geldi. Hava trafiğini düzenlemek için Atatürk Havalimanı hava trafik kontrol merkezi görevlileri yoğun çaba sarf ederken pilotlar, kötü hava koşullarının olduğu koordinatları kontrolörlere bildirdi. Uçakların iniş yaklaşma rotalarında değişiklik yapıldı. Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi. 

THY'NİN TORONTO UÇAĞI GERİ DÖNDÜ 

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Toronto seferini gerçekleştiren Boeing 777 tipi yolcu uçağı teknik bir arıza sonucu Romanya üzerinden Atatürk Havalimanı'na geri döndü.

Alınan bilgiye göre İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan bugün saat 15.05'de havalanan THY’nin TK17 sefer sayılı Toronto'ya giden uçağında Romanya hava sahasında teknik bir arıza meydana geldi. Bunun üzerine Boeing 777 tipi uçağın kaptan pilotu İstanbul'a geri döneceği bilgisi verdi. THY'nin TC-LJH kuyruk tescilli uçağı iniş ağırlığının üzerinde olması nedeniyle fazla yakıtı azaltmak için Karadeniz üzerinde bir süre tur attı. İniş ağırlığına gelen uçak saat 17.52'de Atatürk Havalimanı'nın Florya-Sefaköy yönündeki 17-35 numaralı pistine sorunsuz bir iniş yaptı. THY uçağı bakıma alınırken yolcular başka bir uçakla Toronto'ya gönderilecek.Cİhan