Gündem
Giriş Tarihi : 22-10-2019 09:29
Abone ol

‘Haydarpaşa'yı halka verin’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Haydarpaşa ve Sirkeci Tren Garı İhalesi’nde belediyenin devre dışı bırakılması üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne ihalenin iptali için başvururken, ihalede görev yapanlar hakkında da suç duyurusunda bulundu.

‘Haydarpaşa'yı halka verin’

İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez müracaatların ardından yaptığı açıklamada, “İhaleyi yapan idarenin en başındaki kişilerden ihaleye girme noktasında engelleyenlere kadar şikâyetçi olduk” dedi. İstanbul Barosu da suç duyurusu sırasında İBB yetkililerine destek verdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu ülkenin bir kamu malını, bir kamu kurumuna verme yetkisi Cumhurbaşkanı tebliğinde. O kadar kolay ki. Bu milletin malını, yine millete vereceksin. Ben Bakan’a diyorum ki, ‘Sayın Bakan, bakanlık yap! Gelin bu işi düzeltin’” ifadelerini kullandı.

Sönmez ve beraberindeki avukatlar dün ilk olarak ihalenin iptal edilmesi istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Daha sonra ihalede görev alanlar hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne gelen Sönmez ve beraberindeki avukatlara İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve bir grup avukat destek verdi. Suç duyurusunun ardından adliye önünde konuşan Sönmez, 4 Ekim’deki ihaleye 4 kurumla birlikte katıldıklarını anımsatarak “15 gün içerisinde pazarlığa çağırılmayı bekledik. Ne yazık ki cuma günkü hukuka aykırı işlemle karşılaştık. İhaleyi yapan idarenin en başındaki kişiden, yani TCDD Genel Müdürü, 1. Bölge Müdürü, komisyon üyeleri ve ihaleye giren, bizim ihaleye girmemiz noktasında engel eylemler yapanlar hakkında şikayetçi olduk” diye konuştu.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da, "Kamu malı kamudan kaçırılıyor. Kamu malı İBB’ye değil, kim olduğu belli olmayan bir isme veriliyor. Oldu bittiye getirilerek birilerine peşkeş çekmeye çalışan idare bunun hesabını nasıl verecek” dedi.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu da ihale yasasının 147 kez değiştiğini vurgulayarak “Bunu ‘doğal’ gibi kabul ettik. Adrese teslim ihaleleri kabul ettik, kanıksadık. Bir gün bir belediye başkanı çıktı. ‘Bu değerler benim, İstanbulluların, 82 milyonun değerleridir. Bunlara sahip çıkacağım’ dedi. O tarihsel değerlerin sahipleri de şimdi burada bu değere sahip çıkılması için mücadele veriyorlar. Biliyor musunuz? Mustafa Kemal Atatürk ‘Geldikleri gibi giderler’ sözünü Haydarpaşa Garı’nın önünde söylemişti. Hukuksuzluğa asla tahammül etmeyeceğiz” diye konuştu. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu ise “Tahsis ya da kiralama yöntemiyle İBB’nin talebini, ihtiyacını karşılamalıydı. İhale adrese teslimdir. Karanlık bir ideolojinin kamu yönetimiyle anlaşmayan, toplumsal muhalefete düşman bir anlayışın organizasyonundan başka bir şey değildir” dedi.