Siyaset
Giriş Tarihi : 27-03-2017 11:16   Güncelleme : 27-03-2017 11:16
Abone ol

‘Hayır’ için çalışan liselilere ‘ajanlık’ teklifi Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Ankara’da referanduma yönelik ‘Hayır’ çalışması yürüten aralarında kız öğrencilerin de bulunduğu liselilerin tehditle engellenmeye çalışılması; kamu görevlisi olduğu iddia edilen kişilerin, liselilere ‘ajanlık’ teklif etmesini Meclis gündemine taşıyarak, Başbakan Binali Yıldırım’a “Milli İstihbarat Teşkilatı’nda artık liseli gençler için de mi kadro ayrılmaktadır” diye sordu.

‘Hayır’ için çalışan liselilere ‘ajanlık’ teklifi Meclis gündeminde

 CHP’li Murat Emir, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin gerekçesinde, referandumda ‘Hayır’ kampanyası yürütenlere yönelik engellemelere tepki gösterdi. Anayasanın ve yasaların öngördüğü demokratik seçim atmosferin, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandum öncesinde iktidar temsilcileri tarafından sağlanmadığını ifade eden Murat Emir, “Baskıların organize ve yer yer devlet yetkisini kullanan kişiler tarafından yapıldığı yönünde iddialar da kamuoyuna yansımaktadır. Son olarak Ankara’da ‘Hayır’ kampanyası yürüten liseli gençlerin baskıya uğradığı gündeme gelmiştir. ‘Hayır’ kampanyası yürüten liseli öğrenciler, takip edildikleri, telefonla aranarak ya da başlarına silah dayanıp kısa süreli alıkonulması sırasında tehdit edildikleri; aynı kampanyada çalışan kız öğrenciler, taciz edildiklerini ifade etmektedir. Söz konusu baskılarla karşılaştığını söyleyen lise öğrencileri G.T., T.Y. ve B.G., ‘Hayır’ kampanyası yapmaları yönünde kendilerini tehdit eden kişilerin ajanlık da teklif ettiğini belirtmektedir” dedi.

 

MİT’te liseliler için kadro mu açtınız?

            Murat Emir, soru önergesinde, liseli gençlere ‘ajanlık’ teklif edilmesini eleştirerek, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

 

“-Ankara’da 24 Mart 2017 tarihine kadar, referandum çalışması yürüttüğü sırada tehdit, taciz ve farklı şekillerde baskıya uğradığı iddiasıyla Emniyet güçlerine kaç şikâyet ulaşmıştır? Bu şikâyetlerden kaçı işleme konulmuş; yapılan çalışmalar sonucunda ‘tehdit ettiği’ iddiasıyla gözaltına ya da ifadesi alınan kaç kişi olmuştur?

 

-Ankara’da referanduma yönelik yukarıda isimlerinin baş harfleri kısaltılarak verilen ‘Hayır’ kampanyası yürüten lise öğrencilerinin şikayetleri doğrultusunda herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Lise öğrencilerinin, kendilerini tehdit ettiğini söylediği kişilerle ilgili Emniyet teşkilatında herhangi bir bilgi mevcut mudur? Mevcutsa bu kişiler kamu görevlisi midir?

 

-Tehdit edildiklerini söyleyen lise öğrencileri, aynı zamanda kendilerine ‘ajanlık’ teklif edildiğini ifade etmektedir. Ajanlık teklif edildiği iddiası doğrusu ise bu teklifte bulunan kişiler, Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan mıdır? Öyleyse liseli öğrencilere Milli İstihbarat Teşkilatı’nda kadro mu teklif edilmiştir? Milli İstihbarat Teşkilatı’nda artık liseli gençler için de mi kadro ayrılmaktadır?”​