Siyaset
Giriş Tarihi : 29-09-2016 16:31   Güncelleme : 29-09-2016 21:45
Abone ol

Hayri İnönü'den tarih dersi: ''Lozan, tam bağımsız Türkiye'nin inşaasının imzasıdır''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Kayıtsız, şartsız bağımsızlık' talebiyle imzalanan Lozan Antlaşması'na atıfta bulunarak, ''Bize zafer diye yutturdular'' çıkışında bulunmasına Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'den yanıt gecikmedi.

Hayri İnönü'den tarih dersi: ''Lozan, tam bağımsız Türkiye'nin inşaasının imzasıdır''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medyada da oldukça tepki çeken açıklamasının ardından, Şişli Belediye Başkanı ve aynı zamanda Lozan Antlaşmasını imzalayan ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün torunu olan Hayri İnönü'den yanıt gecikmedi. Hayri İnönü'nün Erdoğan'a yanıtı şöyle:

''Bugünkü varlığını ve iktidarını Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine borçlu olanların, Lozan Antlaşması'nı eleştirmelerini anlamak mümkün değildir. Lozan, İstiklal Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran bir milletin, tam bağımsız bir Türkiye'yi inşasının imzasıdır. Bu imzada, toprak altında binlerce kefensiz yatan vatan şehidinin, Hasan Tahsin'in, Nene Hatun'un hakkı vardır. Lozan'ın kanıtı, al bayrağımızın ilelebet dalgalanacağı Türkiye Cumhuriyeti'nin ta kendisidir. Gerisi laf-ı güzaftır.''