Dünya
Giriş Tarihi : 03-07-2016 12:10   Güncelleme : 03-07-2016 12:10
Abone ol

Hillary Clinton, FBI'a ifade verdi

ABD'de eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın bakan olduğu dönemdeki e-postaları ile ilgili bu sabah Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) gönüllü ifade verdiği belirtildi.

Hillary Clinton, FBI'a ifade verdi

ABD’de Kasım ayında gerçekleşecek olan başkanlık seçiminde Donald Trump ile yarışan eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına ait e-posta hesabının FBI tarafından izlendiği ortaya çıktı. Hillary Clinton'ın kampanya ekibinden yapılan açıklamada ise FBI'ın başkent Washington'daki merkezinde gönüllü ifade verdiği belirtildi. Sputnik ajansında yer alan habere göre, yaklaşık 3,5 saat sürdüğü belirtilen görüşme hakkında kampanya sözcüsü Nick Merrill "Clinton, bakan olduğu dönemdeki elektronik postaları ile alakalı bu sabah gönüllü olarak ifade verdi." açıklamasında bulundu. 

Merill ayrıca, Adalet Bakanlığı'nın yazışmalarında özel e-posta adresi kullanılmasına ilişkin yürüttüğü soruşturmayı sonuçlandırılması için Clinton'ın ifade vermekten memnuniyet duyduğunu belirtti. Soruşturmanın hala devam ettiğine dikkat çeken Merrill, konu ile ilgili daha fazla bilgi veremeyeceğini aktardı. 

Hillary Clinton'ın eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Adalet Bakanı Loretta Lynch ile hafta başında Arizona eyaletinde bir görüşme yapması ülkede tartışmalara neden olmuştu. Lynch görüşmede, FBI soruşturmasının gündeme gelmediğini açıklamıştı.

FBI, eski dışişleri bakanı Hillary Clinton'ın 2009-2013 yıllarını kapsayan bakanlığı döneminde resmi yazışmaları kendi özel hesabından yaptığı gerekçesiyle Ağustos 2015'te soruşturma başlatmıştı. Clinton ise 55 bin sayfalık e-postalarının dökümünü incelenmek üzere yetkililere teslim etmişti.

 

CİHAN