Dünya
Giriş Tarihi : 08-07-2016 09:55   Güncelleme : 08-07-2016 09:55
Abone ol

Hillary Clinton yeniden sorgulanacak

Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton hakkında ABD Dişişleri Bakanlığı tarafından yeniden soruşturma başlatılacağı bildirildi.

Hillary Clinton yeniden sorgulanacak

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kişisel e-posta hesabını gizli yazışmalarda kullanması nedeniyle Hillary Clinton'ın 'aşırı dikkatsizlik' yaptığı sonucuna varmıştı. FBI, Clinton'ın yargılanmasının gerekmediği hükmünü vermişti. Şimdi ise Hillary Clinton hakkında ABD Dişişleri Bakanlığı tarafından yeniden soruşturma başlatılacağı açıklandı. BBC'nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, "Elimizden geldiğince süratli olmayı amaçlıyoruz ama süreç için yapay zaman sınırlamaları koymayacağız." ifadesini kullandı. Sözcü, eski yetkililere de idari yaptırımlar uygulanabileceğine dikkat çekti. 

FBI Başkanı James Comey, kişisel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yaptığı belirtilen Clinton'un 'aşırı dikkatsizce' hareket ettiğini ve yargılanacak bir durum olmadığına inandığını açıkladı. Clinton'un yargılanmaması yönündeki hükmü eleştiren Cumhuriyetçiler ise bunun "Clinton'un yasaların üstünde olduğunu gösterdiğine" dikkat çekiyor. 

FBI, e-posta kullanım alışkanlıklarıyla ilgili olarak geçen hafta yaklaşık 3 saat Hillary Clinton'ı sorgulamıştı. Clinton, yanlış bir şey yapmadığını ve kişisel e-posta hesabından gizli hiçbir belgeyi göndermediğini savunmuştu. Ancak FBI, Hillary Clinton'un kişisel hesabı üzerinden yaptığı yazışmalarda 100'den fazla gizli belge bulduğunu duyurmuştu.

 

CİHAN