Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 13-05-2021 14:09   Güncelleme : 13-05-2021 14:09
Abone ol

İBB, ALO 188'i daha verimli hale getiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı, pandemi döneminde ölüm vakalarının artması üzerine ulusal bir hat olan Alo 188 Çağrı Merkezi’ni İstanbul'da etkili bir şekilde kullanılabilir hale getirecek.

İBB, ALO 188'i daha verimli hale getiriyor

İBB’den yapılan açıklamada, yakınını kaybeden vatandaşların acısını yaşarken cenaze işlemleri ile panik halinde ne yapacağını bilemediğini, bu nedenle cenaze işlemlerini kolaylaştıracak çalışmaları devreye geçirecekleri belirtildi. 

Sağlık Bakanlığından ölüm raporunun gelmesi ve Nüfus Müdürlüğünden vefat eden kişinin düşürülmesiyle yaşanan vefatları aynı anda görebilen İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı’nın kurulan çağrı merkezi ile ölüm raporunda yer alan irtibat numarasıyla müteveffanın yakınına ulaşacağı belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi: 

“İrtibat telefonundan cenaze yakınına ulaşıldığında mezar yeri, nakil gibi ihtiyaç duydukları bütün talepler alınacak ve hızlı bir şekilde cenaze işlemlerinden sonra defin sağlanacak.

Kurumlara gitmeden vatandaşların cenaze ile ilgili taleplerinin yaklaşık yüzde 80'i karşılanacak. 

Çağrı merkezinde yer alacak kişiler psikolojik, sosyolojik, insani ilişkiler açısından özenle düşünülmüş 1.5 aylık eğitim ile göreve başlayacak.”

İşimiz süreci kolaylaştırmak

Açıklamada, Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç konuya dair şu bilgileri verdi: 

“Biz vatandaşa gidecek hizmeti kolaylaştırmak için bu sistemi kuruyoruz. Yaşanan vefat durumları çağrı merkezine kendiliğinden otomatik düşecek. Uyarı gelecek ve bu uyarıyla biz harekete geçeceğiz. Nakil için de çağrı merkezinden görevlendirme yapılacak. Hem şoföre hem de cenaze yakınına aralarında iletişim kurmak için bilgi paylaşımı olacak, cenaze sahibi araçla iletişime geçip nerede olduğunu, kaç dakikada gelebileceğini sorabilecek. Cenaze yakınlarından gelecek olan çağrılarda büyük bir hassasiyet göstermemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Çünkü karşımızdaki vatandaşlarımız yakınlarını kaybetmiş insanlar olacak. Bizler onların acılarını paylaşıyor olacağız ve ‘acınız acımızdır’ düşüncesiyle hizmet edeceğiz. Çok kısa bir süre sonra 188’i hizmete alacağız. Vatandaşlar, 188 ile ilgili sadece cenaze değil, mezarlıklarla ilgili problem, sorun, istek her türlü talebi oraya iletebilirler.”

Ajans Bizim