Gündem
Giriş Tarihi : 16-12-2020 13:22   Güncelleme : 16-12-2020 13:22
Abone ol

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Koç: Yeni mezarlık alanları için bakanlıklardan arazi talep ettik

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, pandemi sürecinde “bulaşıcı hastalık” kaynaklı ölümlerin 15 bini aştığını açıkladı. Koç, “Bu kasım ayındaki vefat sayısının önceki yılların iki katı olduğu ve yeni mezarlık alanları için de bakanlıklardan arazi talep ettiklerini” anlattı.

İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Koç: Yeni mezarlık alanları için bakanlıklardan arazi talep ettik

CovId-19 nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşların sayısı her geçen gün artarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, BirGün’e konuştu. Koç, İstanbul’da pandemi sürecinde “bulaşıcı hastalık” kaynaklı ölümlerin 15 bini aştığını belirtti.

En fazla “bulaşıcı hastalık” kaynaklı ölümün Kasım ayında gerçekleştiğini ifade eden Koç, “Pandeminin başında, yani Mart, Nisan ve Mayıs aylarında vefat sayısı çok fazlaydı. Yazın bir azalma oldu ama Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayında vefat edenlerin sayısı hızla arttı. Şimdiye kadar en fazla vefatın olduğu dönem ise Kasım ayı. 2016, 2017, 2018 ve 2019’un Kasım aylarında ortalama ölüm oranı 6 bin civarındaki iken bu yılın Kasım ayında hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 500 olarak gerçekleşti. Bu da hayatını kaybeden yurttaşların sayısının önceki yıllara göre yaklaşık iki katına yükseldiğini gösteriyor” diye konuştu.

ÜÇ GASİLHANEYİ SADECE COVID-19 İÇİN AYIRDIK

“Gasilhanelerimiz günlük 200 cenaze için dizayn edilmiş” diyen Koç, “Biz pandeminin başından beri İstanbul’da üç gasilhanemizi sadece bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin defin işlemleri için ayırdık. Çok fazla yoğunluk olduğu için de tüm gasilhanelerimizde bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybedenler için birer kabin ayırdık. Sağlık Bakanlığı Covid-19 yoğun bakım servislerinde çalışan sağlıkçılar için nasıl tedbir aldıysa biz de personelimiz için aynı tedbirleri aldık” ifadelerini kullandı.

10 GÜNDE İKİ PERSONELİMİZİ KAYBETTİK

Covid-19’a yakalanan ve virüs nedeniyle hayatını kaybeden Mezarlıklar Daire Başkanlığı personeline ilişkin de açıklamalarda bulunan Koç, “Bizim personelimiz arasında da Covid-19’a yakalananlar oldu. Burada önemli olan şey şu, çalışırken koronavirüse yakalanan personelimiz yok denecek kadar az. Son 10 gün içerisinde ‘iki personelimizi’ kaybettik. İkisine de virüs dışarıdan bulaşmıştı” dedi.

Birgün