Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 03-04-2021 13:36   Güncelleme : 03-04-2021 13:36
Abone ol

İBB: 'TCDD, Altıntepe ve Kartal'da 2 projeye onay vermiyor'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe’de bir üst geçit, Kartal’da ise çöplüğe dönen bir viyadük altına yapacağı çevre düzenleme projesi için, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ndan (TCDD) beklenen onayın 6 aydır verilmediğini açıkladı.

İBB: 'TCDD, Altıntepe ve Kartal'da 2 projeye onay vermiyor'

İBB’den yapılan açıklamada, Marmaray’ın yapımı sonrasında Maltepe’nin Altıntepe Mahallesi’nde oturan 30 binin üzerinde kişinin sahil ve Bostancı çarşısı ile bağlantısının koparıldığı, mahalle sakinlerinin çarşı ve toplu ulaşıma erişmek için yaklaşık 1 kilometreden fazla yürümek zorunda kaldığı belirtildi. 

İBB’nin TCDD tarafından oluşturulan bu mağduriyeti giderecek bir proje hazırladığı,  yapılacak üst geçit ile Maltepe’nin Altıntepe Mahallesi’nde yaşayanların Bostancı çarşısı ve toplu taşımaya erişimini yarım saat kısaltacağı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Ancak, uygulama projeleri de tamamlanan köprü inşaatı için TCDD’den 6 aydır izin çıkmıyor. TCDD, yazılan resmi yazılara ve yapılan görüşmelere rağmen, kurumsal olarak kullanmadığı, çevre apartmanlar tarafından kullanılan alana projenin yapılmasına henüz müsaade vermedi.

Altıntepe Mahallesi’nde yolun adının bile İstasyon Yolu Sokak olduğunu belirten mahalleliden TCDD’ye yoğun tepki var. Altıntepeliler, üst geçidin bir an önce yapılarak yıllardır süren erişim sorunlarının çözülmesini bekliyor.”

Kartal’da istasyonun altı çöplük

Üst geçide onay vermeyerek vatandaşı mağdur eden TCDD’nin, Kartal’da da Marmaray istasyonunun altında oluşan yaklaşık 150 metre uzunluğunda viyadük altı boşluğu değerlendirmediğine işaret edilen açıklamada, “Alanın çöplüğe dönmesi ve vatandaşlar için tehlike arz etmesi dikkate alınmıyor. İBB, semt sakinlerinden gelen talep nedeniyle, söz konusu alanla ilgili “çevre düzenleme projesi” hazırladı. Ancak, TCDD 3 aydır çalışmanın başlamasına onay vermiyor. Vatandaşlar, çöplüğe dönen ve mevcut haliyle kentsel güvenlik açısından sorunlar oluşturan viyadüğün altının bir an önce düzenlenmesini istiyor.

Açıklamada, ''Her iki projede de 'TCDD’nin mülkiyeti dışında yapılması' yönünde görüş belirten bürokratların, eski İBB yöneticileri olması ise dikkat çekiyor'' denildi.  

Ajans Bizim