Siyaset
Giriş Tarihi : 24-07-2017 13:24   Güncelleme : 24-07-2017 13:24
Abone ol

İçişleri Bakanı "adaletin işleyişine zarar veriyor"

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın KHK ile ihraç edildikleri işlerini geri almak talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemleri 138. güne ulaştı. Devletin birincil görevleri arasında yer alan “yaşam hakkını korumak” için herhangi bir olumlu adım atmayan Hükümet yetkilileri, aksine, hak arama mücadelesini yasa dışı göstermek amacıyla hukuku hiçe saymaya devam ediyor.

 İçişleri Bakanı

 

“Adaletin işleyişine zarar verebilecekleri” gibi hukuk dışı bir gerekçeyle tutuklanmalarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından terörist ilan edilen Gülmen ve Özakça için şimdi de bir kitapçıkla hedef haline getiriliyor.

 

Son  olarak, İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etütler Merkezi tarafından basılan "Bir Terör Örgütünün Bi̇tmeyen Senaryosu - Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Gerçeği" isimli kitapta eğitimciler hakkında çeşitli iddialar öne sürülüyor.

 

"Elinizdeki bu kitapçık, birilerinin görmezden geldiği ve göstermemeye çalıştığı; yaptıkları kanlı eylemleri değişik algı oyunlarıyla unutturmaya, neredeyse basit bir öğrenci eylemi gibi pazarlamaya, hatta tescilli katillerini şirin fotoğraflarla masum bir genç kız olarak dünyaya yutturmaya çalıştıkları DHKP-C’nin son dönemdeki yeni bir algı operasyonunun deşifresine yöneliktir" sözleriyle başlayan kitapta Gülmen ve Özakça hakkında açılmış fakat henüz sonuçlanmamış davalar üzerinden “terörist” oldukları iddiası kanıtlanmaya çalışılıyor.

 

Bu kitapçık ve daha önceki açıklamaları nedeniyle İçişleri Bakanı Soylu’nun, TCK ve AİHS’inde yer alan “Bir suçla itham edilen herkes yasalara göre suçluluğu ispat edilene dek masum kabul edilir” şeklinde ifade edilen Masumiyet Karinesi’ni ihlal ettiği  ve “Kesin bir yargı kararı verilmeden önce tanıkların beyanlarını veya bilirkişi mütalâalarını ve hüküm ve kararları etkilemek amacıyla baskıcı ve kötü niyetli yayınlar yapılmasını ve bunların açıklanmasını” önlemek amacıyla kurulan TCK.288 maddede ifade edilen “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçunu işlediğini, Soylu’nun bu tavrının  “ADALETİN İŞLEYİŞİNE ZARAR VERDİĞİ”ni basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.