Siyaset
Giriş Tarihi : 20-12-2018 13:47   Güncelleme : 20-12-2018 13:47
Abone ol

"İktidar Okurun Cebinden Elini Çeksin"

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, pırlanta, yat ve teknede verginin olmadığını hatırlatarak, kitaba yapılan vergi zammını eleştirdi. Tanal, “Ekonomik krize çareyi zamlarda arayan iktidar şimdi de okurun cebine el attı. E-gazete ve e-kitap ve e-dergilerin sesli okuma özelliğini en çok görme engelli vatandaşlarımız kullanıyordu. Zannetmeyin ki farkında değiller. İktidar, toplumun eğitim ve kültür seviyesini bilinçli bir şekilde baltalıyor” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek olan düzenleme ile elektronik ortamda satışa sunulan e-gazete, e-kitapta KDV oralı yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılırken e dergi de yüzde 8’den yüzde 18’e çıkarıldı. KDV oranlarını arttıran düzenlemeyi sert bir dille eleştiren Tanal, okuma alışkanlığının arttırılması ve kitaplara daha fazla ulaşma imkânının sağlanması için kitapların ucuz olması gerektiğini kaydetti. Ayrıca kitaplardan alınan KDV’nin alınmaması için Meclis’e Kanun Teklifi de veren Tanal, sözlerine şöyle devam etti:

“Pırlantadan lüks yatların yakıtlarından komik denecek kadar küçük KDV’ler alınırken, eğitim, kültür ve gelişim için vazgeçilmez araç olan kitaplardan yüksek vergiler alınmaktadır. Okuma oranı daha yüksek bir ülke demek, sağlam demokrasi, sağlıklı bir sosyal ortam, asayiş, cinayet, hırsızlık, şiddet gibi sorunların azaldığı huzurlu bir ülke demektir. Ancak huzurlu ve kültür seviyesi yüksek bir ülke iktidarın işine gelmemektedir. Pırlanta, lüks yatların yakıtları gibi herkesin ulaşamadığı tüketim gereçlerinden katma değer vergisi alınmaması, yanında kitap gibi zaruri, eğitim ve bilim için vazgeçilmez olan gereçlerden katma değer vergisi alınarak, toplumda yaşayanların eğitim araç gereçlerine ulaşmasının zorlaştırılması sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Sesli kitaplar özellikle görme engelli vatandaşlarımızın tercih ettiği kitaplardır. Katma değer vergisi alınması kitaplara ulaşmayı zorlaştırmakta, vatandaşın kitaplara olan ilgisini ekonomik nedenlerle azaltmaktadır. Eğitim ve öğretimi kitaplardan ayrı olarak düşünmek mümkün değildir. Düşük bütçesi olan her vatandaşın, maddiyatı düşünmeden kitap alabilmesi, ülkenin geleceğine yatırımdır. Ülkenin geleceğini düşünen bir iktidar, yatırımlarını eğitime, kültüre yapar. Ülkenin geleceğinde gözü olmayanların ise uğraşı kaostur. Kitabın girmediği yerde kaos vardır. AKP, Gergin, kavgacı, tahammülsüz, cahil bir nesil amacına ulaşamayacak. Kitapta KDV oranlarının kaldırılması için verdiğimiz kanun teklifi kabul edilsin, böylece iktidar okurun cebinden elini çeksin istiyoruz.”