Siyaset
Giriş Tarihi : 11-01-2018 12:59   Güncelleme : 11-01-2018 12:59

İlgezdi açıkladı: Cezaevlerinde 624 çocuk var!

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanlığı, 14 Kasım 2017 tarihi itibariyle annesiyle kalan çocukların sayısının 624 olduğunu açıkladı.

İlgezdi açıkladı: Cezaevlerinde 624 çocuk var!

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Nisan ayında “Annesiyle Mahkum: 560 Çocuk!” raporunu açıklarken, cezaevinde anneleriyle kalan çocukların yaşadığı sorunları ve hak ihlallerini değinmiş ve cezaevi dışında kreşe gitme hakkından, çocuklu mahpus kadınlara göre dizayn edilecek cezaevine uzanan öneriler getirmişti. 

Raporun açıklanmasından sonra geçen 3 aylık sürede, cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısında yüzde 20 oranında artış ile 668 çocuğun olduğunu açıklamıştı.

İlgezdi’nin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanlığı, 14 Kasım 2017 tarihi itibariyle annesiyle kalan çocukların sayısının 624 olduğunu açıklamıştır. 

2003-2017 yılları arasında annesinin yanında kalan çocuklardan ağır hasta olduğu tespit edilen çocukların sayısı ile ilgili soruya “ 2003- 2017 yılları arasında annesinin yanında kalan ağır hastalığı tespit edilen çocuk sayısına ilişkin istatistikî veri bulunmamaktadır.”


Annesinin Yanında Kalan Çocukların Yaş ve Cinsiyetlerine Göre Dağılımı (14/11/2017 tarihi itibari ile)

51 YABANCI UYRUKLU ÇOCUK ANNESİYLE BİRLİKTE HAPİSTE!        
Ceza İnfaz Kurumlarında Tutuklu/Hükümlü Kadınlardan Beraberinde Çocuğu Olanların Uyruklara Göre Dağılımı (14/11/2017 tarihi itibari ile)

Annesinin Yanında Kalan Çocukların Kurum Tiplerine Göre Dağılımı (14/11/2017 tarihi itibari ile)

"Adalet Bakanlığının Cezaevindeki Mahkûm Kadınlardan Haberi Yok!"

Öte taraftan,  Adalet Bakanlığı’nın cezaevinde bulunan “hamile” mahpuslara ilişkin kayıt tutmadığı da ortaya çıktı. 
Adalet Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, Cezaevlerinde bulunan“Hamile hükümlü veya tutuklu mahkûmlar” ile “Doğum yapan hükümlü/tutuklu mahkûm sayılarına” ilişkin sorularını daha önce “bilgim yok” diyerek yanıtlamamıştı. 

Aynı sorulara bu sefer Bakanlık tarafından CHP’li İlgezdi’nin bilgi edinme talebine,“Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler özel inceleme gerektirdiği için cevap verilememiştir.” şeklinde yanıt verildi.

Cezaevinde bebeğini kaybeden Anne sayısı da bilinmiyor!

Bugüne kadar sır perdesini koruyan bir diğer önemli konuya, doğum esnasında ya da doğumdan sonra cezaevinde çocuğunu kaybeden tutuklu ve hükümlü annelere ilişkin sorulara da Bakanlık tarafından “özel çalışma gerektirdiği” denilerek, yanıt verilmedi.