Gündem
Giriş Tarihi : 21-03-2018 15:06   Güncelleme : 21-03-2018 15:06
Abone ol

İlkbahar Ekinoksu ile neler gerçekleşecek?

Dünyanın en büyük arama motoru Google anasayfasında Ekinoks için özel bir Doodle hazırladı. 21 Mart ilkbahar ekinoksu aynı zamanda ilkbaharın ilk günü olarak geçiyor. İlkbahar Ekinoksu nedir? İşte Doodle olan ekinoks hakkında merak edilenler...

İlkbahar Ekinoksu ile neler gerçekleşecek?

Dev arama motoru Google kullanıcıların karşısına yine özel bir doodle ile çıktı. Google 21 Mart İlkbahar Ekinoksu için ana sayfasında özel bir doodle hazırladı ve bugünü de es geçmedi. 21 Mart İlkbahar Ekinoksu ne anlama gelir? İlkbahar Ekinoks ile sıcaklıklar artacak mı? Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya geceler kısalmaya başlar…

GECE VE GÜNDÜZ EŞİTLİĞİ

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur.

EKİNOKS DOODLE OLDU

21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.