Siyaset
Giriş Tarihi : 27-10-2016 12:03   Güncelleme : 27-10-2016 14:23
Abone ol

İmam Hatip'te yaşanan skandallar Meclis gündeminde

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşananları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu. “Yaşananlardan bakanlığınızın haberi var mı?” dedi.

İmam Hatip'te yaşanan skandallar Meclis gündeminde

Altaca Kayışoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Sosyal devlet olmanın gereği de eğitimin herkese eğit fırsatlar altında sunulmasını zorunlu kılmaktadır. Eğitim politikaları da bu doğrultuda olmalıdır” hatırlatması yaptı.

Son dönemde giderek bu ilkelerden uzaklaşıldığını ortaya koyan uygulamaların söz konusu olduğu belirten CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Birçok şehirde, ilçede vatandaşın isteğinin değil de iktidarın isteğine göre okulların tasnif edildiği görülmektedir. Okul yöneticilerinin bir eğitimciden çok militan gibi davrandıklarına dair ciddi şikâyetler olduğu görülmektedir. Bu tip uygulamalarıyla öne çıkan okul yöneticileri Bursa’da da mevcuttur. Haklarında Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan şikâyetler söz konusudur” dedi.

Altaca Kayışoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu’nda yaşanlar üzerine Eğitim İş sendikası Bursa Şube Başkanlığı’nın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiği dilekçenin gereğinin yapılıp yapılmadığını sordu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun verdiği soru önergesinde yer alan sorular ise şöyle:

- Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi’nin hem İnönü Ortaokulu hem de içinde oluşturulan Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Memet Çakmak’ın imam hatip ortaokulu bünyesinde yasalara aykırı bir şekilde erkek imam hatip, kız imam hatip diye bir uygulamaya gittiğine dair İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru üzerine bir işlem yapılmış mıdır?

- Aynı okulda müdür yardımcısı olan Hüseyin Uysal’ın 8. sınıfta okuyan bir kız öğrencinin soru sormak istemesi üzerine ‘Sen önce türban tak sonra soru sor” demesi hangi milli eğitim politikasıyla bağdaşmaktadır?

- Havva Aslanoba Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin pansiyonunda kalan öğrencilere perşembe akşamları “ablalar”  ve “abiler” yoluyla sohbet toplantıları gerçekleştirilmesinden bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

- Varsa, bu sohbetlere hangi gerekçeyle izin verilmiştir?

- Nilüfer ilçesi Havva Aslanoba Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin kız öğrencilerine bu sohbetlerde “türban takmayanı cin çarpar” diye baskı yapılmasını Milli eğitim politikasının neresine koyuyorsunuz?