Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 30-03-2021 15:31   Güncelleme : 30-03-2021 15:31
Abone ol

İmamoğlu: “Beton kanala karşı durmak sorumluluğumuz”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Beton Kanal’ ile İstanbul’un gerçekten büyük bir tahribata sebep olacak bir sürecinin başlangıcını yapanlara karşı mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, “Bu, uzun soluklu bir mücadele olacaktır. Önümüzde varsa bazı engeller, varsa bazı tehditler, varsa önümüze dikilen ‘mega proje’ adı altında İstanbul’un geleceğini tehdit edecek unsurlar; bunlara akılla, bilimle, hukukla, kanunla karşı durmak da sorumluluğumuzdur” dedi.

İmamoğlu: “Beton kanala karşı durmak sorumluluğumuz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin “22 Mart Dünya Su Günü” etkinlikleri kapsamında, kentte öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, ‘’iklim değişikliği ve su” temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

İSKİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törende konuşan İmamoğlu, dünyanın en önemli sorununun iklim değişikliği olduğunu, bunun da insanoğlunun doğaya, çevreye verdiği zarardan kaynaklandığını söyledi. 

Bu sürecin farkına vararak hep beraber çözüm bulma zorunluluğunda olduklarına işaret eden İmamoğlu, “Bunu, hiç vakit kaybetmeden yapmamız lazım. İstanbul’un son 2 yılı kurak geçti. Yaşadığımız bu kuraklık tehlikesini, bir uyarı olarak almamız, ders çıkarıp, önümüze öyle bakmamız lazım” diye konuştu. 

“Beton kanal tahribata neden olacak”

“Artık İstanbul’da doğanın, çevrenin talan edilmemesi, heba edilmemesi ve korunması gerekiyor” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: 

“İstanbul’un doğasını tehdit eden birçok şey yaşanıyor. Sonuç olarak, bir ‘Beton Kanal’ ile İstanbul’un gerçekten büyük bir tahribata sebep olacak bir sürecinin başlangıcını yapanlara karşı da mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu, İstanbul’un ‘mega proje’ kavramının da değişmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Nedir İstanbul’un mega projesi? İstanbul’un mega projesi, sağlıklı, yaşanabilir bir kent var edebilmek. İnsanların doğal çevreyle buluşabilmelerini sağlayabilmek. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayata umutla bakabildikleri bir şehir var edebilmektir esas mega proje. Bunun unsurlarını yerine getirmektir.” 

“Zihniyet değişimini var etmeliyiz” 

Bunun uzun soluklu bir mücadele olacağının altını çizen İmamoğlu, “Önümüzde varsa bazı engeller, tehditler, önümüze dikilen ‘mega proje’ adı altında İstanbul’un geleceğini tehdit edecek unsurlar; bunlara akılla, bilimle, hukukla, kanunla karşı durmak da sorumluluğumuzdur” dedi.

İmamoğlu, “Belki de dışarıda şövalyelerde dizili olan resimlerde, o karşı duruşu beraber görebiliriz. Yani hem çocuklarımızın hem gençlerimizin o tehdidi, o korkuyu hissederek onları kaleme almaları, çizmeleri, bence bu tür tehditlere karşı hem bir karşı duruş hem de aslında ne kadar duyarlı bir nesille bir arada olduğumuza bir işaret. O bakımdan, büyük işler başarmalıyız. Bu manada, bir zihniyet değişimi var etmeliyiz. Gerçekten çocuklar ve gençler, bu konuda çok daha duyarlı geliyorlar. Onlara hazırlayacağımız iyi bir çevre, iyi bir ortam, geleceği daha teminat altına almış bir şehir ve ülke yapacaktır” ifadelerini kullandı. 

Dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi

İmamoğlu, ortaokullar arasındaki yarışmada dereceye giren Tuğba Madenci, Ceyda Bulutlu, Naz Peri İrem Kurt ile lise öğrencileri arasında dereceye giren Kübra Kutlu, Fikriye Berra Eser, Öykü Karabulut’un ödüllerini verdi. Ortaokul birincisi Kurt ve lise birincisi Karabulut, yarışma dışı yaptıkları birer eserlerini İmamoğlu’na takdim etti. Öğrenciler, aileleri, öğretmenleri ve İSKİ yöneticileriyle toplu fotoğraf çektiren İmamoğlu, sergilenen eserleri, yaratıcılarıyla birlikte gezdi.

“Bir hamburger için 8 bin litre su harcıyoruz”

Törende konuşan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yarışma düzenlemekteki amaçlarının su kaynaklarımızı korumak, tasarrufun önemine vurgu yapmak, su kullanma bilinci konusunda farkındalık oluşturmak ve mevcut durumu gençlerin gözüyle değerlendirmek olduğunu söyledi. 

“Suyun bir de ‘ayak izi’ var” diyen Mermutlu, bunun bir ürünün başlangıcından nihai ürün haline gelinceye kadar bütün üretim aşamasında kullanılan su miktarını ifade ettiğini söyledi. Mermutlu, “Giydiğimiz bir tişörtte, içtiğimiz bir çayda çok ciddi su tüketimi vardır. Gereksiz tükettiğimiz her şeyle, suyumuzu da çöpe atıyoruz. Örneğin gereksiz kullandığımız bir A4 kağıdı ile 10 litre suyu israf etmiş oluyoruz. 200 gram patates cipsi için 185 litre, bir hamburger için 8 bin litre su harcıyoruz. Yani suyu sadece kullanırken harcamıyoruz” ifadelerini kullandı.