Siyaset
Giriş Tarihi : 05-04-2022 12:24

İmamoğlu'ndan Soylu'ya 'teftiş' tepkisi: İddialarının hepsi fos çıktı

İBB Başkanı İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın İBB'ye yönelik "terör" teftişi ile ilgili "Sayın bakan, İBB'nin 86 bin çalışanını zan altında bıraktı, hepsi fos çıktı. Sorgulamadıkları şey de kalmadı bu arada, belli talimat almışlar mutlaka bir şey bulun diye" dedi.

İmamoğlu'ndan Soylu'ya 'teftiş' tepkisi: İddialarının hepsi fos çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV'de, Çalar Saat Programı'nda gündeme dair bazı açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 50 zam teklifinin UKOME'deki bakanlık temsilcilerinin oylarıyla ikinci kez reddedilmesi ile ilgili de konuşan İmamoğlu, zam talebinin gerekçesini, "Mazota yüzde 100 zam yapıp bize yüzde 18 zam yaparsanız olmaz. Bakın mazot dahil bir çok şeye son yıllarda ne kadar fazla zam geldi, bize 3 yılda sadece bir yüzde 18'lik, bir 6'lık iki zam yapıldı sadece" şeklinde açıkladı.

'BU YAPILANLAR BİZİ SADECE HIRSLANDIRIR'

"Benim askerimi, polisimi bu işe neden alet ediyorsunuz? Biz yüzde 50 zam istiyoruz. Neden? Vatandaşımızı korumak için. 30 tane büyükşehir belediyesi var. Niye bir tek İstanbul'da bu zorluk çıkarılıyor? Bu olanlar neden İzmir'de, Ankara'da değil de İstanbul'da oluyor?" diyen İmamoğlu, "Bilerek İstanbul'la uğraşılıyor. Neden? Ekrem İmamoğlu geldi, 'borç yiğidin kamçısıdır sıkıysa sen bul' dediler, gittik kaynak bulduk. Kendi dönemlerinde bulamadıkları kadar kaynak bulduk. Sıkıntılarının bu olduğunu biliyorum, bizim çalışmamız. Ama tüm bu yapılanlar bizi sadece hırslandırır, bize zarar vermez. Safi kötülükle hareket ediliyor. Çünkü siyasi olarak dibi görüyorlar artık. Biz siyasi olarak hiçbir şey kaybetmedik" diye konuştu.

'PIRIL PIRIL GENÇLERİMİZ VAR'

İmamoğlu, bir öğrenci evinde iftar yapması ile ilgili olarak "Dünyanın en zengin ülkesiyiz, harika çocuklarımız, gençlerimiz var çünkü. Bazen küçücük bir çocuğun bile söylediği şeye inanamıyorum. Az önce konuştuğumuz şeyler, UKOME falan o kadar gerçek dışı ki. Pırıl pırıl gençlerimiz var" dedi.

'CAMİDE KIŞLADA SİYASET OLMAZ'

İBB Başkanı, cami ziyaretleriyle ilgili gelen eleştirilere "Seçim sürecinde, seçimden önce camiye gitmiyordu, şimdi camiye gidiyor derlerdi bana hatırlayın. Yahu o zaman her anım görüntüleniyordu. Yoksa ben neden camiye gidişimi görüntüleyeyim? Cami esnafıyla hep görüşüyorum, konuşuyorum. Camide, kışlada siyaset olmaz" diye cevap verdi.

'İSTANBULLUNUN HİZMET KALİTESİYLE UĞRAŞMASINLAR'

"UKOME, ulaşım, İstanbul'un temel değeridir" diyen İmamoğlu, "Burada siyaset yapmasınlar. İstanbullunun hizmet kalitesiyle uğraşmasınlar, İstanbul'un hizmet almasını engellemesinler" çağrısında bulundu.

"Kalan iki yıllık görev sürenizdeki öncelikli çalışmalarınız nelerdir?" sorusuna ise İmamoğlu'nun cevabı şöyle oldu:

"Kalan iki yılımda çalışmalarımızdan en önemlileri, metro çalışmalarımıza devam etmek ve yeni metro ihaleleri yapmak. Sabiha Gökçen'den İstanbul'a bir saate gideceksiniz. İstanbul Havalimanı'nı da bağlayacak, Atatürk Havalimanı'nı da. Bakın, Atatürk Havalimanı hizmete açılacak, açılmalı."

'HER CHP'LİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYI PARTİSİNİN BAŞKANIDIR'

İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kendisinin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili olumlu ifadelerde bulunmasının sorulması üzerine "Her CHP'linin, ki ben de öyleyim, cumhurbaşkanı adayı, partisinin başkanıdır. Ama çok virajlı bir yol bu ve günün sonunda doğru kararı vermek zorundalar. Ben İstanbul'un belediye başkanı olarak elbette bu sürecin dışında kalamam. 'İstanbul'da neler yaptıysak bakın Türkiye'de de yapacağız' demeliyiz" diye konuştu.

'SAYIN BAKAN 86 BİN ÇALIŞANI ZAN ALTINDA BIRAKTI, HEPSİ FOS ÇIKTI'

İçişleri Bakanlığı'nın İBB'ye yönelik "terör" soruşturmasına da değinen İBB Başkanı, "İçişleri Bakanı'nın ilk vakası değildir bu, bakın seçim dönemi bana ettiği hakaretleri hatırlayın. Sayın bakan, İBB'nin 86 bin çalışanını zan altında bıraktı, hepsi fos çıktı. Sorgulamadıkları şey de kalmadı bu arada, belli talimat almışlar mutlaka bir şey bulun diye" ifadelerinde bulundu.

KARAR

AdminAdmin