Dünya
Giriş Tarihi : 12-01-2022 14:35   Güncelleme : 12-01-2022 14:35
Abone ol

İngilizler artık soğan doğrarken ağlamayacak

Doğrarken gözyaşı döktürmeyen ama fiyatıyla ağlatan soğanlar satışa sunuluyor.

İngilizler artık soğan doğrarken ağlamayacak

Soğan doğramak, aşçıları sık sık gözyaşlarına boğan, yinelenen bir mutfak kabustur, ancak "gözyaşı döktürmeyen'' soğanlar İngiltere'de ilk kez satışa çıktığından İngilizler artık yemek yaparken ağlamayacak.  

Ülkedeki Waitrose süpermarket mağaza zinciri, haftaya ''Sunion'' markasıyla aşçıların mutfakta gözyaşlarına boğulmasına neden olmayacak tatlı bir soğan satmaya hazırlanıyor.  

Bir soğanı doğrarken açığa çıkan buharların neden olduğu tahrişi önlemek için kullanılan hileler arasında soğanları önce dondurucuya koymak, suda bekletmek ve hatta yüzücü gözlüğü takmak sayılabilir. Gerçekten de Waitrose'un kardeş zinciri John Lewis , işi halletmek için 23 sterline buğu önleyici lensli özel ''soğan gözlüğü'' satıyor.

Bununla birlikte, Waitrose'un "hassas gözlere sahip olanlar ve mutfakta çocuklarla yemek pişirmek için mükemmel''olduğunu söylediği Sunions sayesinde soğan gözlükleri yakında demode olabilir.

Ancak, soğanın kendisi olmasa bile fiyatı gözleri sulandıracak. Normal soğanlardan çok daha pahalı olan üçlü bir Sunion paketi 1,50 sterline satılacak.  

Gözyaşı dökmeyen bir soğan geliştirme yarışı, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarının onlarca yıldır prototipler üzerinde çalıştığı uzun bir yarıştı. Sunions 4 yıl önce ABD'de piyasaya sürüldü. Geçen yıl marka birkaç İspanyol perakendeci tarafından satın alındığında Avrupa'ya ulaştılar.

Soğan aslen tarım devi Bayer tarafından geliştirildi, ancak şimdi tohum ve mahsul işinin bir bölümünü satın alan kimya firması BASF'ye ait. Sunionların genetik olarak değiştirilmediği, ancak daha az keskin soğan türlerinin onlarca yıl boyunca çapraz üremesinin ürünü olduğu belirtiliyor.  

Ajans Bizim