Dünya
Giriş Tarihi : 08-07-2016 11:02   Güncelleme : 08-07-2016 11:02
Abone ol

İngiltere'nin yeni başbakanı kadın olacak

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı almasının ardından aynı gün görevden ayrılacağını açıklayan Başbakan David Cameron'ın koltuğuna aday iki isim belli oldu. Başbakanlık yarışında iki kadın adayın karşı karşıya kalacağı bildirildi.

İngiltere'nin yeni başbakanı kadın olacak

İngiltere'de görevden ayrılacağını açıklayan Cameron'ın yerine Muhafazakâr Parti, başbakanlık için resmi başvuru yapan beş adaydan ikisini belirledi. Alman Deutsche Welle'nin haberine göre, başbakanlık yarışında iki kadın aday karşı karşıya kalacak. Muhafazakâr Parti, Parti başkanlığı ve başbakanlık için İçişleri Bakanı Theresa May, 329 oyun 199'unu aldı. Enerji ve iklim değişikliğinden sorumlu bakanlıkta enerjiden sorumlu devlet bakanı olan Andrea Leadsom ise 84 oyda kaldı. Diğer beş aday arasındaki Adalet Bakanı Michael Gove ise 46 oyla üçüncü sırada kendine yer buldu. 

İngiltere'de sayıları 150 bini bulan Muhafazakâr Parti üyeleri seçilen adaylardan birini yeni genel başkanları ve başbakan olarak belirleyecek. Böylelikle ülkede Margaret Thatcher'dan sonra ilk kadın başbakanı seçilmiş olacak. Muhafazakar Parti lideri Thatcher, 1979-1990 yıllarında başbakanlık yapmıştı.

 

CİHAN