Dünya
Giriş Tarihi : 28-06-2021 15:19   Güncelleme : 28-06-2021 15:19
Abone ol

Irak, ABD'nin hava saldırısını kınadı

Bağdat yönetimi, ABD'nin Irak ve Suriye'deki İran destekli silahlı gruplara yönelik hava saldırısını ''Irak'ın egemenliğini ihlal ettiği'' için kınadı.

Irak, ABD'nin hava saldırısını kınadı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ABD'nin Irak ve Suriye'deki İran destekli silahlı gruplara yönelik hava saldırısını kınadı.

Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, "Dün gece Irak-Suriye sınırındaki bir bölgeyi hedef alan ve Irak egemenliğinin ve Irak ulusal güvenliğinin açık ve kabul edilemez bir ihlalini temsil eden ABD hava saldırısını kınıyoruz" denildi.

ABD ordusu, yaptığı açıklamada, Irak'taki ABD personeline ve tesislerine yönelik insansız hava araçları saldırılarına yanıt olarak Suriye'de iki yerde ve Irak'ta bir yerde operasyonel ve silah depolama tesislerini hedef aldığını kaydetmişti.

Pentagon sözcüsü John Kirby de yaptığı açıklamada, Kataib Hizbullah ve Kataib Seyyid el-Şuhada askeri gruplarının, hedeflenen tesisleri kullanan ''İran destekli birkaç milis grubu'' arasında yer aldığını söyledi.

"ABD, tırmanma riskini sınırlamak ve aynı zamanda açık ve net bir caydırıcı mesaj göndermek için gerekli, uygun ve kasıtlı eylemi gerçekleştirdi" diyen Kirby, hedeflerin "bu tesislerin İran tarafından kullanılması nedeniyle" seçildiğini de dile getirdi.

Bu arada, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi en az 7 milisin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını açıkladı. Suriye'nin devlete ait SANA haber ajansı, bir çocuğun öldüğünü ve en az 3 kişinin yaralandığını duyurdu.

İran'dan tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade de saldırılara tepki gösterdi. 

Sözcü, '' ABD bölgede hala yanlış yola devam ediyor. Bugün gördüğümüz sadece yaptırımlar değil, bir önceki yönetimin bölgede yürüttükleri eylemlerle yanlış politikalar izlemesidir'' dedi.

Ajans Bizim