Dünya
Giriş Tarihi : 09-07-2021 09:47   Güncelleme : 09-07-2021 09:47
Abone ol

''İran Devrim Muhafızları, Afganistan’da, Taliban’nın yanında savaşıyor''

İran Devrim Muhafızlarına bağlı birliklerin Afganistan’da Taliban ile birlikte hükümet güçlerine karşı savaştığı ileri sürüldü. Afganistan’ın Herat ve Farah eyaletlerindeki en üst düzey Taliban komutanı Molla Abdülrezzak, muhalif İran haber sitesi Iranwire’a yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızlarına bağlı birliklerin Taliban’la birlikte savaştığını söyledi.

''İran Devrim Muhafızları, Afganistan’da, Taliban’nın yanında savaşıyor''

Abdülrezzak, Devrim Muhafızlarının Refah eyaletinin ikin köyünde yaralı Taliban askerlerini tedavi etmek için tesisler kurduklarını, bazı yaralıların ise tedavi için İran’a gönderildiğini belirtti.

Aldülrezzak İran askerlerinin Taliban üniforması giydiğini ve danışmanlık yaptıklarını kendisinin askerlerini eğittiklerini de kaydetti.

Tahran’ın askeri eğitim almak için İran’a giden Taliban üyelerini silah vererek ödüllendirdiğini belirten Abdülrezzak, Farah eyaletindeki Taliban askerlerinin “yüzde 50’sinin Pakistan’la, geri kalan yüzde 50’sinin ise İran’la ilişkili olduğunu” söyledi.

Taliban komutanının iddialarının doğrulunu kontrol etmek mümkün olmasa da, Afgan hükümeti uzun zamandır İran ve Pakistan’ı Taliban’ı desteklemekle suçluyor. İran’daki muhafazakar gazeteler ve resmi İran radyo ve televizyon kurumu IRIB de, Taliban’ı destekleyici yayınlar yapıyor.

Ajans Bizim