Dünya
Giriş Tarihi : 30-04-2021 12:56   Güncelleme : 30-04-2021 12:56
Abone ol

İran: 'Devrim Muhafızları, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığını bastı'

İran’da, Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'in ülkenin bir düşünce kuruluşuna verdiği mülakatının bir bölümün ses kayıtlarının basına sızdırılmasıyla ilgili bir yandan soruşturmalar sürerken, ''Devrim Muhafızları İstihbarat biriminin bu sabah Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığına baskın düzenlediği '' ileri sürüldü.

İran: 'Devrim Muhafızları, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığını bastı'

IranWire kaynaklara dayandırdığı habere göre, ''Devrim Muhafızları, Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri güvenlik muhafızlarıyla kısa bir münakaşanın ardından bürolara girerek bazı belgeleri'' aldılar.

Haberde; baskınların, ''hükümet sözcüsü Ali Rabie’nin İstihbarat Bakanlığının sızıntının kaynağını soruşturduğunu açıklamasından sonra düzenlendiği'' ifade edildi. İran Devrim Muhafızları İstihbarat Birimi ile İstihbarat Bakanlığı rakip birimler olarak kabul ediliyor.

Dışişleri Bakanı Zarif’in, cumhurbaşkanlığıyla bağlantılı bir düşünce kuruluşu ve ünlü ekonomist Said Leylaz’la 7 saat süren bir görüşmesinin 3 saatlik bölümü dış basına sızdırılmıştı. Sızdırılan bölümde Zarif’in, İran diplomasinin rejimin askeri çıkarlarına “kurban” edildiği ifadeleri ile Devrim Muhafızları ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’den serzenişler yer alıyordu.