Dünya
Giriş Tarihi : 10-06-2016 10:35   Güncelleme : 10-06-2016 10:35

İran'dan Suriye ateşkesine şartlı destek

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, Suriye krizinin Suriyeli tarafların müzakereleri yoluyla çözülmesinden yana olduklarını ifade etti. Dehkan, terör gruplarının yeniden güçlenmesine yol açmayacak bir ateşkesi desteklediklerini söyledi.

İran'dan Suriye ateşkesine şartlı destek

Suriye'de devam eden iç savaş ve çatışmalarda Esed yönetiminin en büyük destekçileri konumundaki İran ve Rusya'nın savunma bakanları, Suriyeli mevkidaşlarının katılımıyla Tahran'da bir araya geldi. 

İran resmi haber ajansı İrna'nın haberine göre; terörle mücadele konulu toplantıya Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehkan ve Suriye Savunma Bakanı Jassem al-Freij katıldı. 
Yapılan görüşmelerde Suriye'de "terör" gruplarıyla mücadelede koordineli ve etkin mücadele edilmesi konusunun ele alındığı belirtildi. 

İran Savunma Bakanı Dehkan, yaptığı açıklamada Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda ülkesinin daima Suriye krizinin Suriyeli tarafların müzakereleri yoluyla çözülmesinden yana olduğuna söyledi. Dehlan açıklamasında, " teröristlerin yeniden canlanmasına yol açmayacak bir ateşkesi onaylıyoruz." ifadelerini kullandı.

İran'ın girişimleri ile gerçekleştirilen zirve, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Suriye rejiminin Halep'e yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığı bir zamanda gerçekleşmesi bakımından önem taşıyor. Halep stratejik konumu itibarıyla üstünlük sağlayan tarafın savaşı kazanmış olacağı değerlendirmesi yapılıyor. 

 

CİHAN

 

AdminAdmin