Siyaset
Giriş Tarihi : 30-03-2017 10:54   Güncelleme : 30-03-2017 10:54
Abone ol

İrgil, İçişleri Bakanına Sordu Demetevler’deki Uyuşturucu Sorunu Meclis’e Taşındı

Demetevler sakinlerinin uyuşturucu isyanı Meclis’e taşındı. CHP’li İrgil, İçişleri Bakanı’na gerekli önlemlerin neden alınmadığını sordu.

İrgil, İçişleri Bakanına Sordu  Demetevler’deki Uyuşturucu Sorunu Meclis’e Taşındı

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, kentteki uyuşturucu sorununu bir kez daha Meclis’e taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İrgil, Yıldırım Demetevler Mahallesi’nde oturan 400 kişilik grubun Ankara yolunu trafiğe kapatıp isyan ettiğini belirtti. İrgil, “Demetevler Mahallesi sakinlerinin söylediği gibi mahallede rahatça uyuşturucu alınıp satılıyorsa, yeter ve gerekli önlemlerin alınmamasının nedeni nedir?” diye sordu.

Dr. İrgil verdiği önergede ayrıca şu soruları da yöneltti: “Bursa’daki uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yıllık veriler nedir? Bursa’daki uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımına ilişkin Bakanlık bünyesinde bir çalışmanız var mıdır? Bursa’da uyuşturucu satışının yoğun olduğu bilinen ilçe ve mahallelerde ne gibi önlemler alınmaktadır?”

 

DAHA ÖNCE DE SORMUŞTU

 

Dr. İrgil, geçen yıl mayıs ayında da, Efkan Ala’nın İçişleri Bakanı olduğu dönemde Bursa’daki uyuşturucu sorunuyla ilgili bir soru önergesi vermiş; hangi ilçelerde hangi türde ve miktarda uyuşturucu ele geçirildiğini, Bursa’daki uyuşturucu satışı ve kullanımına dair bir çalışma yapılıp yapılmadığını sormuştu, ancak bu önergeye herhangi bir yanıt gelmemişti.

TBMM Genel Kurulu’nda da uyuşturucu kullanımının özellikle çocuklarda artarak kullanım yaşının 9’a düştüğünü, resmi istatistiklere göre Bursa’da 3.500 madde bağımlısı öğrencinin olduğunu dile getiren İrgil, bir de Meclis Araştırma Önergesi sunmuştu. 15 Kasım 2016 tarihli birleşimde Genel Kurul’da okunarak gündeme alınan önergede; Bursa ve ülke genelinde uyuşturucu üretimi, satışı ve kullanımına ilişkin yapılacak çalışmalar, alınacak önlemler ve uygulanacak eylemlerin belirlenmesi için bir komisyon kurulması önerilmişti.