Siyaset
Giriş Tarihi : 30-06-2021 09:48   Güncelleme : 30-06-2021 09:48
Abone ol

''İşadamlarına yönelik FETÖ Borsası'' iddiası

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''suç örgütü lideri'' Sedat Peker'in gündeme getirdiği ''İşadamlarına yönelik FETÖ borsası'' iddialarına isim vermeden ve o ifadeleri kullanmadan yanıt verdi.

''İşadamlarına yönelik FETÖ Borsası'' iddiası

Çataklı,  OHAL Kararnamesi ile kamu görevlilerinin görevden el çektirme sürecini anlattığı açıklamasında, bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı bünyesinde toplam 39 bin 597 personelin çıkarıldığını belirtti. 

Ortaya atılan iddiaları ve kullanılan ifadeleri ''Bir takım tutarsız, hayatın olağan akışına, devletin işleyişine ve ciddiyetine uygun olmayan paylaşımlar'' olarak niteleyen Çataklı, ''FETÖ nedeniyle ihraç edilenlerin geri dönüşleri veya iadeleriyle ilgili dedikodu kaynaklı haberleri ve bunlar üzerinden yapılan tezviratları hayretle ve ibretle takip ediyoruz'' dedi. 

İsmail Çataklı, paylaşımında şunlara yer verdi:

''Birçok kurumun işleyişini töhmet altında bırakmayı hedefleyen, amacı  FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak ve FETÖ ile mücadeleye sekte vurmak olan anlayışla geçtiğimiz süreçte de birçok kez karşılaştığımız malumdur. 

Bilindiği üzere, kamu görevinden çıkarılma işlemleri; örgütsel eylemlerde bulunma, hakkında yürütülen adli soruşturma/kovuşturmalarda elde edilen veriler, Baylock kullanıcısı olma, örgüt talimatıyla hesap açma ve para yatırma, kapatılan dernek veya sendika üyeliği gibi kamuoyunun vakıf olduğu kriterler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.''

Açıklamada, bu kapsamda, hakkında iddia bulunan personele yönelik kurumlarca detaylı tahkikat yapıldığı, ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi ve belgeler istendiği, adli sürece dair soruşturmadan sonra bu ''personelin kamu görevinden çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verildiği'' belirtildi. 

''Kamu iade edilenlerin sanki hiçbir kritere bakılmaksızın birilerinin tavassutuyla iade edildiği gibi gerçekten uzaktan yakından alakası olmayan şaibe oluşturma çalışmaları manidardır'' denilen açıklamada, geri dönüş başvurularının Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından değerlendirildiği ve sonuca bağlandığı ifade edildi. 

39 bin ihraç, 35 bin başvuru

Açıklamada, OHAL Kararnamesi ile görevden çıkarılmalar konusunda şu bilgilere yer verildi:

''Bakanlığımız bünyesinde görev yapan 39.597 kişi kamu görevinden çıkarılmış olup, bunlardan 39.085'i OHAL Komisyonuna itirazda bulunmuştur. OHAL Komisyonunca şu ana kadar başvuruların 38.093'ü neticelendirilmiş, 35.929'u hakkında ret, 2.164'ü hakkında kamu görevine iade kararı verilmiştir.''

Çataklı, görevden çıkarılanların ''1.014'ünün İçişleri Bakanlığı birimleri, 34.147'sinin Emniyet Genel Müdürlüğü, 4.029'unun Jandarma Genel Komutanlığı, 349'unun Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 58'inin de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli'' olduğunu belirtti. Paylaşımda bu birimlerde görevden uzaklaştırma kararına itirazlara ilişkin ayrıntılara yer verildi.   

Sedat Peker'in iddiaları

Halen yurt dışında bulunan ve hakkında yakalama kararı bulunan ''Suç örgütü lideri'' Sedat Peker, bir süredir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda aralarında bazı kamu görevlileri ile bunların çevrelerindeki kişilerle ilgili çeşitli iddialarda bulunuyor. 

Sedat Peker, ''FETÖ Borsası'' olarak adlandırdığı yasadışı ilişki içinde olan bir grubun, ''Hedef alınan işadamlarını FETÖ ile ilişkilendirerek, hakkında hukuki süreç başlatılmasının sağlandığı, bundan kurtulma karşılığında da hedef kişinin servetini ele geçirdiği'' iddiasında bulunuyor. Bu konuda, aralarında bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu isimleri sıralayan Sedat Peker, bu kişilerin karıştığını iddia ettiği olaylar hakkında ayrıntılar paylaşıyor.  

Sedat Peker'in ortaya attığı iddialar konusunda, henüz kamuoyuna yansıyan bir soruşturma bulunmuyor. 

Ajans Bizim