Siyaset
Giriş Tarihi : 23-12-2016 15:28   Güncelleme : 23-12-2016 15:32
Abone ol

'IŞİD'e Türkiye'den silah ve patlayıcılara ait materyaller gönderiliyor' iddiası Meclis gündeminde

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, terör örgütü IŞİD’e silah ve patlayıcı yapımında kullanılan materyalleri temin eden şirketlerden 13’ünün Türkiye menşeli olduğu yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, terör örgütü IŞİD ile ticaret yapan şirketlerin isimlerini Başbakan Yıldırım’a sordu.

'IŞİD'e Türkiye'den silah ve patlayıcılara ait materyaller gönderiliyor' iddiası Meclis gündeminde

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İngiliz bağımsız sivil toplum kuruluşu Conflict Armament Research (CAR) tarafından yayımlanan Irak ve Suriye raporunu Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, raporda terör örgütü IŞİD’in terk ettiği yerlerde bıraktığı silah ve mühimmatların incelenmesi sonucunda, IŞİD’e silah ve patlayıcı yapımında kullanılan bazı materyallerin 51 şirket tarafından temin edildiği ve bu şirketlerden 13’ünün Türkiye menşeli olduğu saptamasının yapıldığını belirtti. 

SİLAH VE PATLAYICIYA AİT MATERYALLER TÜRKİYE’DEN Mİ?

Yüceer, söz konusu materyaller arasında el yapımı patlayıcı ve roket yakıtı yapımında kullanıldığı gerekçesi ile Haziran 2016 tarihinden bu yana Türkiye’de satışı kontrol altında bulunan potasyum nitrat gübresinin bulunduğu, bunun yanı sıra silah yapımında kullanılan kimi malzemelerin de IŞİD’e Türkiye’den gittiğinin belirlendiğinin iddia edildiğini kaydetti. Yüceer, “Ülkemizin terör örgütlerine destek verdiği iddialarının endişe verici olmasının yanı sıra, ülkemizin eli kanlı terör örgütleriyle bir arada anılıyor olması kamuoyumuzu haklı olarak rahatsız etmektedir” dedi.

SÖZ KONUSU ŞİRKETLER HANGİLERİ?

CHP’li Yüceer Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına paralel olarak 10 Ekim 2013 tarihli ve 28791 no’lu resmi gazetede yer alan Bakanlar Kurulu kararı ile terör örgütleri listesine konulan IŞİD ile 2013 yılından bu yana ticaret yaptığı belirlenen şirket sayısı kaçtır? Söz konusu şirketler hangileridir? 

-Terör örgütü IŞİD’le ticaret yapan şirketlerle ilgili olarak Hükümetinize bağlı istihbarat kuruluşlarınca herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Söz konusu şirketlere uygulanan her hangi bir yaptırım mevcut mudur? Mevcut ise uygulanan yaptırımlar nelerdir?

İLİŞKİSİ TESPİT EDİLEN KİMLER?

-Terör örgütü IŞİD’le ticaret yapan şirketlerin yönetim kurulu üyeleri arasında herhangi bir siyasi parti ile ilişkisi tespit edilenler mevcut mudur? Mevcut ise söz konusu kişiler hangi siyasi parti ile ilişkilidir?

-Terör örgütü IŞİD’e silah, para, enformasyon sağlayan hükümet, şirket ve şahısları belgelemek ve cezalandırmak amacıyla 17 Aralık 2015 tarihli BM Güvenlik Konseyi’nin 7587’inci toplantısında kurulan IŞİD’e Karşı Yaptırım Komitesi kararlarının ihlali anlamına gelen bu duruma karşı Hükümetiniz tarafından alınan önlemler nelerdir?

BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNULDU MU?

-BM Güvenlik Konseyi’nin 17 Aralık 2015 tarihli toplantısını müteakiben, sair ülkeler tarafından IŞİD’e silah ve patlayıcı yapımında materyal temin ettikleri gerekçesi ile Türk menşeli şirketler hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuş mudur? Bulunuldu ise alınan önlemler nelerdir?

-Sivil toplum kuruluşu Conflict Armament Research tarafından konuya ilişkin bilgi talebine Hükümetiniz tarafından cevap verilmediği iddiaları doğru mudur? Söz konusu iddialar doğru ise bilgi verilmeme gerekçesi nedir?