Siyaset
Giriş Tarihi : 13-02-2020 09:57

İŞKUR’dan 'ÇOK GİZLİ' Sınav!

Ülkemiz ne yazık ki ağır bir ekonomik krizle karşı karşıyadır. Bunun doğal sonucu olan işsizlik maalesef son yılların en yüksek seviyesindedir. Milyonlarca işsiz insanımız umudunu özelde ve kamuda açılan işe alım sınavlarına bağlamış para ve zaman harcayarak açılan sınavlara girmiş ve girmeye devam etmektedir. Fakat son dönemlerde yapılan sınavlar ve mülakatlarda yaşanan usulsüzlükler, çalınan sorular ve bu yollar ile yaşanan siyasi kadrolaşma vatandaşların kurumlara ve işe alımlarda yapılan sınavlara olan güvenini dolayısıyla devlete olan güvenini derinden sarsmıştır.

İŞKUR’dan 'ÇOK GİZLİ' Sınav!

AKP iktidarı ile liyakatin yerini sadakat, tarafsızlığın yerini partizanlık almış durumdadır. Yazılı sınavlar sonrası yapılan mülakatlar ise siyasi kadrolaşmanın bir aracı haline dönüşmüştür.

Bu örneklerden biri ise görev tanımı "işçilere vasıflarına uygun işler bulmak ve işverenlere de işlerine uygun vasıfta işçi bulmak" yani iş ve işçi bulmaya aracılık olarak bilinen İŞKUR tarafından yapılan ve halen yargı süreci devam eden 21 Haziran 2018 tarihli ilan ile duyurulan İş ve Meslek danışmanı sınavıdır.

NE SINAV SONUCU BELLİ, NE DE SINAVA GİRECEKLER..

İŞKUR tarafından 21 Haziran 2018’de duyurusu yapılan 25-28 Eylül 2018 tarihinde mülakatı yapılan İş ve Meslek Danışmanı alımı sınav sonuçları halen netlik kazanmadı. Sınav sonucuna göre atamalar yapılmasına rağmen ne sınavı kazananların sınav sonucu belli, ne sınava girip girmedikleri. Sınavda başarısız olanlarsa halen puanlarını öğrenebilmiş değil.

KAZANANLAR BİLE PUANLARINI VE SIRALAMASINI BİLMİYOR..

İptali için açılan dava süreci devam eden sınavla ilgili iddialar vahim. Sınav için duyurulan ilan şartlarına uyulmadığı gibi sınavda ne kayıt alınmış ne de sınav sonuçları açıklanıyor. Dava açma şansı olan mağdurlara sınav sonucu verilirken kurumun sonuç ekranında sadece KPSS puanı ve Başarı olup olmadığı ibaresi var.

MULAKAT SONUÇLARI MAHKEMEYE “ÇOK GİZLİ” İBARESİ İLE GÖNDERİLMİŞ..

Mahkeme kanalı ile kurumdan talep edilen sonuçlar dönemim İŞKUR genel müdür yardımcısı ve bu sınav sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne terfi ettirilen Celal Uzunkaya imzası ve “ÇOK GİZLİ” ibaresi ile gönderiliyor. Şeffaf bir şekilde ve kayıt altında yapılması gereken sınavın sonucunun gizlenmek istemesi şaibeleri de beraberinde getiriyor. Sınava hiç girmeyenlerin ya da başvuru şartı oluşmadığı halde sınava alınarak ‘Başarılı’ ilan edilenlerin olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır.

AdminAdmin