Gündem
Giriş Tarihi : 12-07-2021 10:01   Güncelleme : 12-07-2021 10:01
Abone ol

İsrail'de aynı cinsten eşcinseller için taşıyıcı anneliğe izin verildi

İsrail Yüksek Mahkemesi, bekâr erkekler ve aynı cinsten eşcinsellere taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olma hakkı tanıdı.

İsrail'de aynı cinsten eşcinseller için taşıyıcı anneliğe izin verildi

İsrail’de Yüksek Mahkeme, eşcinsel çiftlerin çocuk sahibi olabilmek amacıyla taşıyıcı anne uygulamasından yararlanmasına izin veren bir karar aldı.

Yüksek Mahkemenin kararı, eşitlik açısından hayatî önemde görülen çevrelerce memnuniyetle karşılanırken, muhafazakâr çevreler tarafından aile değerlerinin zayıflatılması olarak değerlendirildi.

Bekâr erkekler ve aynı cinsten çiftler için taşıyıcı annelik uygulamasındaki kısıtlamalar altı ay sonra kaldırılacak. 

Yüksek Mahkeme Başkanı Esther Hayut, “Taşıyıcı annelik üzerindeki kısıtlamaların insan haklarına aykırı olmasını ve yol açtığı zararları kabul edemeyiz” dedi.

Yüksek Mahkemenin kararı, taşıyıcı anneliği savunan çevrelerin 10 yıllık mücadelesi, sonunda geldi. İsrail, eşcinsel hakları konusunda Ortadoğu’da en iyi durumda bulunan ülke. Parlamentoda eşcinselliğini açıkça ilan eden bazı milletvekilleri var. Ancak şimdiye kadar taşıyıcı annelik konusu, bekâr erkekler ve aynı cinsten çiftler için yasaklı bulunuyordu.

Bekâr erkekler, taşıyıcı annelik konusunda Hindistan, Nepal, Tayland ya da ABD’ye gidiyordu.

Taşıyıcı annelik, yani başkası için gebelik, İsrail’de 1996’da yalnızca heteroseksüel çiftler için serbest bırakılmıştı. eşcinsel Etai ve Yoav Arad-Pinkas çifti, 2010’da, bu konuda ilk kez yargıya başvuran çift oldu. İlk başarısızlıktan sonra bu ikili, 2015 yılında LGBTQ (lezbiyen, gay, biseksüel, trans ve queer) haklarını savunan gruplarla bir dilekçe kampanyası başlattı.

Yüksek Mahkeme, geçen yıl, bir yıl içinde taşıyıcı annelik konusunda yasa koyucuların ayrımcılığa son vermesi kararı aldı ve eşcinsel çiftlerin ve bekâr erkeklerin bu haktan yararlanamamasının anayasaya aykırı olduğunu bildirdi.

Ancak Parlamentodaki ultra-Ortodoks muhafazakâr milletvekilleri buna karşı çıktı.

İsrailli Eşcinsel Babalar Birliği Bakanı Oz Parvin, Yüksek Mahkemenin kararını “inanılmaz” olarak değerlendirildi. 

Parvin, partneriyle birlikte dokuz yıl önce Hindistan’a giderek taşıyıcı annelik yoluyla çocuk sahibi olmuştu. 

Muhalefetteki aşırı sağcı Milletvekili Bezalel Smotrich, kararı, “Yahudi Devletinin Yahudilik vasfının çöküşünün” işareti olarak nitelendirdi. 

Yüksek Mahkemenin kararı İsrail’de yeni kurulan koalisyon hükümetinde sürtüşmelere yol açabilecek nitelikte görülüyor. Koalisyon hükümetinde Maretz Partisi de yer alıyor ki partinin lideri Nitazan Horowitz eşcinselliğini açıkça ilan etmiş bir milletvekili. Buna karşılık, koalisyonda İslamcı Raam Partisi de bulunuyor. Bu parti, eşcinselleri “sapkın” olarak görüyor.

Sağlık Bakanı olan Horowitz, Twitter hesabından “Nihayet eşitlik!” diyen bir mesaj yayımladı ve Bakanlığının taşıyıcı annelik başvurularını kabul etmeye hazırlandığını duyurdu.

Ajans Bizim