Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2021 15:28   Güncelleme : 02-07-2021 15:28
Abone ol

İsrail'in elinde kalan aşıları İngiltere de almadı

İsrail son kullanma tarihi yaklaşan Pfizer/BioNTech aşı dozlarını zamanında almaya istekli hiçbir ülke bulamıyor. İngiltere ile yapılan takas anlaşması görüşmeleri de başarısız oldu.

İsrail'in elinde kalan aşıları İngiltere de almadı

İsrail'in bu ayın sonunda tarihi dolacak olan bir milyondan fazla Pfizer/BioNTech aşı dozunu İngiltere de almadı. İsrail ve İngiltere arasında takas anlaşması yapılamaması nedeniyle bu aşılar çöpe atılabilir.

İsrail'in, İngiltere'nin Eylül ayında Pfizer'den alacağı benzer sayıda aşı karşılığında aşıları İngiltere'ye teklif ettiği bildirildi.  

İsrail'in Kanal 12 televizyonu, İngiltere ile İsrail arasındaki aşı takası görüşmelerinin ileri bir aşamada olduğunu duyurmuştu ancak İsrailli yetkililer daha sonra teknik sorunların anlaşmayı bozduğunu söyledi.  

Guardian gazetesinin haberine göre bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "İsrail ve Birleşik Krallık arasında aşıların bulaşma olasılığı konusunda tartışmalar vardı, ancak ne yazık ki her iki tarafın iradesine rağmen teknik nedenlerle bu başarılı olmadı" dedi.

Gazete, İngiltere'nin aşı tedarikini diğer ülkelerle takas etme planı olmadığının  anlaşıldığını yazdı.  Bir İsrailli hükümet yetkilisi, de ''İngiltere ile görüşmeler yapıldı ama ne yazık ki, her iki tarafın da istekli olmasına rağmen, işe yaramadı" dedi

Kanal 12 ayrıca, Pfizer'in İsrail'den gelen aşıların son kullanma tarihini uzatma talebini reddettiğini belirtti. Şirket, dozların 30 Temmuz'dan sonra güvenli olacağını garanti edemediğini söyledi.

İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria'ya yaklaşık 1 milyon Pfizer dozu aktarma planı da, Filistinli liderlerin son kullanma tarihlerine yakın aşıları kabul edemeyeceklerini söylemelerinin ardından geçen ay suya düşmüştü.

Ajans Bizim