Siyaset
Giriş Tarihi : 25-06-2016 16:21   Güncelleme : 25-06-2016 16:28
Abone ol

''İsrail'le anlaşmanın arkasında 700 milyar dolarlık doğalgaz pazarlığı var''

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Türkiye-İsrail anlaşmasının, Uluslararası Enerji Koalisyonu ve Kürt Devleti projesinin ön adımı olduğunu belirterek, ''İsrail anlaşmasını tek başına bir anlaşma olarak değil, Irak’ta Kürt Devleti, Suriye’de Kürt Federasyonu, Kıbrıs’ta Birleşik Kıbrıs Federasyonu’nun kapılarını açacak bir anahtar olarak görmek gerek.'' dedi.

''İsrail'le anlaşmanın arkasında 700 milyar dolarlık doğalgaz pazarlığı var''

“Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin, “terörist devlet” dedikleri İsrail ile anlaşmaya mecbur bırakıldığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, ''İmzayı atmaları konusunda baskı altındalar. İşin perde arkasında, 700 milyar dolarlık İsrail doğal gazının Avrupa’ya ve küresel enerji piyasalarına arzı var. Doğu Akdeniz’de, Leviathan bölgesinde bulunan 3,5 milyar metreküplük doğal gazın yanı sıra, İsrail ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında yapılan enerji anlaşması da işin parçası. Rum yönetiminin ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgelerde bulunan rezervlerin birlikte değerlendirilmesi söz konusu. ABD Başkan Yardımcısı Jo Biden’in Kıbrıs ziyaretinde, adada bir an evvel çözüme ulaşılmasını ve enerji kaynaklarının değerlendirilmesine başlanmasını istemesi, boşuna değil. Bunun için, Türkiye ile İsrail’in anlaşması, Kıbrıs’ta çözüm müzakerelerinin anlaşmayla sonuçlanması gerek. Birinci aşama, İsrail anlaşmasıyla tamamlanıyor. İkinci aşama içinse, KKTC Dışişleri Bakanı, 22 Haziran’da Ankara’ya davet edilerek, gerekli mesajlar verildi. Obama, görev süresi dolmadan başarmak istediği tek şeyin Kıbrıs’ta çözüm olduğunu söylüyor. Uluslararası enerji lobisi ve koalisyonu ile Bağımsız Kürt Devleti destekçileri, bu anlaşmaların uygulamaya girmesi için ısrarlı.''

''KAMUOYUNA GÖSTERMELİK ŞOV YAPILIYOR''

Toprak, İsrail ve Kıbrıs doğal gazlarının, ihalesi yapılan “Şırnak Kürt Doğal Gazı Boru Hattı” ile birleştirileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bölgede, coğrafi sınırların yeniden çizilmesinin fiili uygulaması, sınırların boru hatlarıyla çizilmesi şeklinde hayata geçiyor. Hükümet, geçen yıl Barzani ile Kuzey Irak’ta bulunan doğal gazın, Türkiye üzerinden pazarlanması konusunda anlaştı. Bu anlaşma sonrasında, Güneydoğu’da operasyonların hızlandığını söylemek mümkün. BOTAŞ, Şırnak Doğal Gaz Boru Hattını ihaleye çıkarttı. Hattın isminin Şırnak olması önemli. Barzani-PKK anlaşmazlığı nedeniyle, operasyonlar Şırnak, Nusaybin bölgesinde yoğunlaştırılarak, doğal gaz hattının geçiş güzergâhı güvenli hale getiriliyor. TSK şimdi o bölgede, geniş çaplı arazi operasyonlarına başlıyor. İsrail-Türkiye anlaşması imzalandıktan hemen sonra, iki ülke arasında doğal gaz boru hattı müzakerelerine başlanması ve İsrail gazının, Kürt boru hattına eklenmesi projesinin gündeme gelmesi, sürpriz olmayacaktır. Kürt doğal gaz boru hattı, Kuzey Irak’ın Bağdat’tan kopuşunu hızlandıracak, ekonomik bağımsızlığını ve Kürt devletinin temellerini kuvvetlendirecek. İsrail’in öteden beri, Barzani ve Kürt devletini desteklediği biliniyor. Şimdi süreç hızlanacak. Hükümet, İsrail ile anlaşmada, Hamas ve Gazze şartından vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını söylüyor. Hamas ise yaptığı açıklamada, ‘İsrail, Gazze’ye ablukanın kaldırılması ve Hamasla ilişkiler konusunda taviz vermedi. Erdoğan bize bunu aktardı. Biz de Erdoğan’ın ikbali için, bu şartlardan geri adım atmasına itiraz etmedik’ diyor. Yani Gazze, Filistin, Hamas vs. İsrail ile anlaşmanın gerçek boyutunu ve pazarlığı örtmek için iç kamuoyuna yönelik göstermelik şovlar. İsrail anlaşmasını tek başına bir anlaşma olarak değil, Irak’ta Kürt Devleti, Suriye’de Kürt Federasyonu, Kıbrıs’ta Birleşik Kıbrıs Federasyonu’nun kapılarını açacak bir anahtar olarak görmek gerek. İsrail ve Kürt gazıyla, Rusya’ya olan enerji bağımlılığının azalacağı dile getirilirken, bu noktada Rusya’nın, Soçi’deki Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısına Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu davet etmesi anlamlı ve bu çerçevede değerlendirilmeli”