Siyaset
Giriş Tarihi : 13-10-2021 17:25   Güncelleme : 13-10-2021 17:25
Abone ol

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait Sayıştay raporlarındaki usulsüzlükleri meclis gündemine taşıdı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, Sayıştay raporlarında tespit edilen bulgulara yönelik bir açıklaması olacak mıdır?

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait Sayıştay raporlarındaki usulsüzlükleri meclis gündemine taşıdı.

Hangi şirketler lisans almadan faaliyete geçmiştir!

Ersoy önergesinde, “”Sayıştay raporlarında, bazı şirketlerin lisans almadan enerji tesisleri kurduğu yönündedir.  Geçici faaliyet belgesi ya da lisans almadan faaliyette bulunan şirketler hangileridir? Bu şirketlere lisans almadan neden faaliyet izni verilmiştir?” dedi

Ayrıca bazı şirketlerin zorunlu olmasına karşın, Sera Gazı Emisyonlarının izleme planları ve raporlarını neden bakanlığa vermediğinin altını çize Ersoy,  “Bu şirketler hangileridir? Neden bu şirketlere prosedür uygulanmamıştır? dedi”

Bakanlık mevzuata uygun hareket etmeyen şirketlere neden idari yaptırım uygulamadı, bu şirketler hangileridir!

Ersoy, “Sayıştay raporlarında, Bakanlığın uygulaması gereken idari yaptırımları uygulanmadığını, kimi şirketlere mevzuattan az ceza kesildiğini; tüzel kişilere kesilen cezaların yüzde 26’sının, gerçek kişilere kesilen cezaların ise sadece yüzde 7’sinin tahsil edildiği yönündedir. Bakanlık neden şirketlere idari yaptırım uygulamamıştır? Bu şirketler hangileridir? Kesilen cezalar neden tahsil edilmemiştir?” dedi.

Hangi şirketler ÇED sürecinden kapsam dışı kalmak için usulsüzlük yapmıştır?

Ersoy, Sayıştay raporlarında, ayrıca bitişik ada ve parsel üzerinde yer alan bazı şirketlerin ÇED sürecinden kapsam dışı kalabilmek için, normalde tek işletme olmasına rağmen iki farklı işletmeymiş gibi başvuru yapmış olduğunu ve yönetmelikte yer alan sınır değerlerinin altında kaldığını ifade etti.

Son olarak Ersoy, “İzmir İli Menemen İlçesi, Atatürk Mah. 5128 ada, 13 parsel üzerinde bulunan 399 adet konut projesinde, ÇED Yönetmeliği hükümlerine uyulmamasına rağmen İdare tarafından bir işlem yapılmadığı görülmüştür. 399 konut projesinde neden ÇED Yönetmeliğine uygun hareket edilmemiştir?” dedi.