17 AĞUSTOS 2019 Cumartesi 18:39
Politika
Giriş Tarihi : 22-02-2019 13:20   Güncelleme : 22-02-2019 13:20

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy'un Güvenlik Soruşturmalarına İlişkin Araştırma Önergesi

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması” uygulamasının iktidar elinde kendilerinden olmayanı işsizlik ve açlıkla tehdit eden bir silaha dönüştüğünü, yurttaşlık hakkını ortadan kaldırdığını, bu nedenle Meclis Araştırması açılması için önerge verdiğini söyledi.

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy'un Güvenlik Soruşturmalarına İlişkin Araştırma Önergesi

Halka; bizim gibi düşünmüyorsan, bizden değilsen, ya da bize biat etmiyorsan bu ülkede yaşayamazsın mesajı verilmek istenmektedir.

Güvenlik soruşturmaları adı altında, yurttaşların bir kısmı çalışma yaşamından yani toplumsal alandan tecrit edilmektedir. Yurttaşlık hakkı ortadan kaldırılmaktadır.

Amaçları, yurttaşların geleceğini tamamen iktidarlarının iki dudağı arasına bağlamak, kendilerinden olmayanları, kendilerinin hoşuna gitmeyenleri; yani biat etmeyenleri işsizlik ve açlıkla cezalandırmaktır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulaması, yasalara göre “belli kamu hizmetlerine” ve “belli konumdaki kamu görevlilerine” uygulanan istisnai bir uygulama olduğunu belirten Ersoy;

“4045 sayılı yasada bu görevler; “devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler” olarak tahdidi olarak sayılmıştır. Bugün ise AKP iktidarı tarafından herhangi bir kamu hizmetine ve görevine girecek herkese uygulanan bir “koşul” haline getirilmiştir”. Dedi.

İstihbari bilgiler keyfi, sübjektif, kanıtsız! Verilen kararlar hukuka aykırıdır.

Başta Sağlık ve Eğitim olmak üzere kamu hizmetlerinde çalışmak isteyen yurttaşların çalışma hakkının, son derece haksız ve yersiz değerlendirmelerle, idarenin keyfi kararlarıyla gasp edildiğini söyleyen Ersoy, araştırma önergesinde şunlara dikkat çekti;

Güvenlik soruşturması adı altında hazırlanan istihbari bilgilerde; yurttaşların siyasi görüşleri ve ağırlıkla da sol görüşlü olması, yasal statüsü bulunan kimi dernek, sendika yada siyasi partilerle hukuki ve meşru ilişkileri, hiçbir suçlamaya ve de cezai yaptırıma tabi tutulmamış bulunan hukuki ve meşru kimi siyasi yada sosyal faaliyetleri, sıklıkla aleyhe bir olgu olarak sunulmakta ve buna göre Anayasal güvenceye sahip “masumiyet karinesi” ile “şahsilik ilkesi” de yok sayılmakta, ihlal edilmektedir. Örneğin; bu ülkenin en köklü demokratik kitle örgütü olan Halkevleri Derneği gibi derneklere üyelik, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) gibi sendikaların ya da meslek örgütlerinin etkinliklerine katılmak, Anayasal güvenceye sahip çok partili siyasal yaşamımızda sol yelpazede yer alan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP) gibi kimi siyasi partilerle ilişkisi olmak güvenlik soruşturmasından geçememenin gerekçesi yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturmaları eşitsiz ve hakkaniyetsizdir. Torpil ve kayırmanın aracı olarak kullanılmaktadır.

Örneğin; aynı ceza yargılamasına tabi olan iki kişiden biri kamu görevine alınırken, bir diğer bu gerekçe ile kabul edilmemektedir. Kardeşi hakkındaki sözde istihbari bilgiler nedeniyle kamu görevine alınmayan kişinin söz konusu kardeşi ise, aynı kamu kurumunda kamu görevine başlatılabilmektedir.

Şu an kabinede yer alan bir Bakanın yakın aile ferdi hakkında bir terör örgütü ile ilişki durumu basın-yayın organlarında sıklıkla yer almışken ve kamuoyunca da bilinirken; alt derecedeki kamu görevlerine başvuran birçok yurttaş, sırf aile mensupları hakkındaki benzer değerlendirmeler nedeniyle kamu görevine kabul edilmemektedir.

Mahkemelerden bilgi saklanmakta, yurttaşların adalete erişim hakkı engellenmektedir.

İstihbari bilgileri düzenleyen kolluk birimleri, mağdur kılınan yurttaşlar tarafından açılan davalarda, yargı organlarının somut bilgi ve belge taleplerini yerine getirme, mahkemelerinin taleplerini hızlı ve istenen bir biçimde karşılama noktasında da, görüldüğü kadarıyla bilinçli bir direnç göstermektedirler. Örneğin; hakkında MİT tarafından düzenlenen ancak yine soyut ve sübjektif nitelikte olan istihbari bilgiler nedeniyle kamu görevine atanamayan bir tıp hekiminin açtığı davada, mahkemenin MİT Başkanlığı’ndan somut bilgi ve belge talebine, MİT Başkanlığı tarafından ret yanıtı verilebilmiş ve mahkeme ile hiçbir bilgi ve belge paylaşımı yapılmamıştır.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 2 Alanyaspor 0 0
 • 3 Antalyaspor 0 0
 • 4 Beşiktaş 0 0
 • 5 Çaykur Rizespor 0 0
 • 6 Fenerbahçe 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Galatasaray 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA