Siyaset
Giriş Tarihi : 23-03-2021 20:33   Güncelleme : 23-03-2021 20:33
Abone ol

'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır' eylemine uyarı cezası

TBMM’de İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına karşı “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demek için konuşma yapmak isteyen CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kürsüye serilen mor örtünün kaldırılması talebini kabul etmeyince uyarı cezası aldı.

'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır' eylemine uyarı cezası

Meclis’te bugün CHP’nin İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin yol açacağı toplumsal ve hukuksal sorunlar ile Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve kararlarıyla TBMM’nin yasama yetkisinde olan alanlarda veya mevcut konularda düzenleme yapmasının yol açtığı sorunların değerlendirilmesi için verdiği önergenin görüşmeleri sırasında oturumu yöneten Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, CHP Grubu adına Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’ya söz verdi.

Karaca’nın kürsüye çıktığı sırada diğer kadın milletvekillerinin kürsüye mor örtü örtmesi üzerine Bilgiç, örtünün kaldırılmasını talep etti. 

Milletvekilleri, örtüyü kaldırmayınca Bilgiç, oturuma 5 dakika ara verdi.

Bunun üzerine Gülizar Biçer Karaca,  “Mor renk kadına şiddete 'hayır’ demek. Mor renk kadın cinayetlerine ‘hayır’ demektir. Mor örtüye bile tahammül edemediler” açıklamasını yaptı. 

Karaca, şiddete, zulme, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine "hayır" demek istediklerini belirterek, “Kadın mücadelesini bilmeyenlere de bunu açıklamayı sorumluluk olarak görüyoruz. Kadınlar mücadele etmeye devam edecek” dedi.

Gülizar Biçer Karaca, açıklama yaptığı sırada diğer kadınlar da ellerinde mor pankartlar tutarak Biçer’e eşlik etti.  

Mor örtülü eylem nedeniyle Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, Gülizar Biçer Karaca’ya uyarı cezası verdi. 

Ajans Bizim