Gündem
Giriş Tarihi : 06-01-2021 11:31   Güncelleme : 06-01-2021 11:31
Abone ol

İstanbul Valiliği’nden ‘Boğaziçi’ önlemi: 2 ilçede yasak kararı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne AKP’li Melih Bulu'nun atanmasına yönelik protestoler devam ederken, İstanbul Valiliği yaptığı yazılı açıklamayla Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurdu.

İstanbul Valiliği’nden ‘Boğaziçi’ önlemi: 2 ilçede yasak kararı

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına yönelik tepkiler devam ederken, İstanbul Valiliği, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplantı, yürüyüş ve gösterileri yasakladı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı yazılı açıklamada bugün Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesi önünde bazı gösterilerin yapılacağına dair çağrıların yapıldığını ifade etti.

Yerlikaya, Beşiktaş ve Sarıyer ilçeleri hakkındaki yasak kararını şu ifadelerle duyurdu:

‘HER TÜRLÜ TOPLANTI, GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ YASAKLANMIŞTIR’

“Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.

Değerli Hemşehrilerim, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve kanunlar önünde herkes eşittir. Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz; konusu suç teşkil edecek her türlü tutum ve davranışlardan kaçınılması ve aklıselim davranılmasıdır. Güvenlik güçlerimiz, hepimizin huzur ve güvenliği için daima görev başındadır. Gücünü milletimizin engin sevgisi ve yasalarımızdan alan polisimiz; her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği görev, yetki ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bulu’nun atanmasının ardından üniversite öğrencileri yerleşke önünde protesto gösterileri düzenlemişti. Öğrenciler eylemlerine bugün de devam etmeyi planlıyordu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney ve Kuzey Kampüsü önünde polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. 

Polis ekipleri kaldırımlara bariyerler koyarken Güney Kampüsü önünde çevik kuvvet ekipleri önlem aldı. Okulun çevresinde bazı noktalarda TOMA'ların olduğu, özel harekat polislerinin de güvenlik önlemi aldığı görüldü. 

1️⃣ Saygıdeğer İstanbullular,

Bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde bugün toplanma çağrıları yapılmaktadır.

Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin,