Siyaset
Giriş Tarihi : 06-11-2019 14:02

'İstanbul'a Bir Kez Daha İhanet Edecekler'

İstanbul Küçükçekmece'deki 1 milyon metrekarelik dev arazi mahkeme kararına rağmen yeniden imara açıldı!

'İstanbul'a Bir Kez Daha İhanet Edecekler'

Marmara Üniversitesi’ne tahsisli, bin dönümlük arazinin yükseköğretim olan imar durumu daha önce  ‘konut ticaret’ olarak değiştirilmiş ve arazide yapılaşmanın önü açılmıştı. Bu karar yargıya taşınmış ve arazinin nazım ve uygulama imar planları, hukuka aykırı bulunarak iptal edilmişti

Mahkeme kararı yok sayılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden imara açılan arazide yapılan değişikliklere tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grubu’nun iki hafta önce kendi tarihlerinde benzeri olmayan bir işe (İBB arazilerinin park yapılması) kararına imza attığını belirterek, şunları söyledi:

“Daha önce kendilerinin turizm-ticaret fonksiyonu verdiği, uzun zamandır satmaya çalıştığı Esenler, Başakşehir, Tuzla, Kâğıthane, Eyüpsultan, Şişli ve Beşiktaş’ta mülkiyeti İBB’ye ait olan arazileri park yaptılar. Fakat özlerine dönmeleri çok uzun sürmedi. Gene AKP, Küçükçekmece ve Avcılar’ın ortasında bulunan Marmara Üniversitesi'ne ait 1 milyon metrekarelik bir alanı Çevre ve Şehircilik Bakanı eliyle ihaleye açtılar. Buraya AVM, Rezidans, finans merkezi yapacaklar. Yani İstanbullulara ait bu araziyi bir kez daha ranta teslim edecekler.”

Tekin, iki hafta önce çevre duyarlılığı gösteren AKP Grubu’nun karara karşı çıkmaları gerektiğini belirterek, “İstanbul halkına ait olan bir arazi, Belediye Meclisi de yok sayılarak, İstanbullulara sorulmadan Ankara'dan ranta teslim edildi. Herhalde hepsi ayağa kalkacaktır. Artık bu tiyatroya son versinler. İstanbul ve İstanbulluların nasıl yaşadığı AKP'nin umurunda değildir. Onlar yalnızca İstanbul'a yenilecek bir pasta olarak bakar” diye konuştu.

AdminAdmin