Siyaset
Giriş Tarihi : 10-01-2020 10:18
Abone ol

İşte CHP İstanbul'un Delege Tablosu

CHP'de 14 Aralık'ta başlayan ilçe seçim kongrelerinde son viraja girildi. Büyük kurultayın da kaderini belirleyecek İstanbul'da 39 ilçeden 27'isinde seçim yapıldı. Peki, il kongresinin kaderini belirleyecek ilçe seçim kongrelerinde delegeler nasıl şekillendi? Mevcut yönetim kan kaybetti mi? Muhalifler arzu ettiği gücü elde edebildi mi? İşte bu soruların yanıtları...

İşte CHP İstanbul'un Delege Tablosu

Düzgün Haber - CHP’de 2019 Ekim ayında start olan olağan kurultay sürecinde sona yaklaşılmaya başlandı. 14 Aralık 2019’da başlayan ilçe kongreleri 27 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Ardından da 3 Şubat-2 Mart 2020 tarihleri arasında il kongreleri yapılacak.

TEK ADAY REKORU
İktidar kurultayı parolasıyla kongre sürecini başlatan CHP’de, Türkiye genelinde 957 ilçenin 694’ünde bugüne kadar ilçe kongresi yapıldı. 694 ilçeden 432’isinde Genel Merkez’in deyimiyle ‘mutabakat adayıyla’ yani tek adayla kongre yapılırken, 262 ilçede ise birden fazla adayla seçime gidildi.

GÖZLER İSTANBUL’A ÇEVRİLDİ
CHP’de tüzük gereği Büyük Kurultayda arslan payına sahip olan İstanbul’da da ilçe seçimlerinin büyük çoğunluğu gerçekleştirildi.

Peki, İstanbul’da il kongresinin kaderini belirleyecek ilçe seçim kongrelerinde delegeler nasıl şekillendi?

DÜZGÜN HABER günlerdir İstanbul’da tamamlanan ilçe seçim sonuçlarını mercek altına aldı.

27 İLÇEDE SEÇİM BİTTİ
39 ilçesi bulunan İstanbul’da il başkanlığının kaderini belirleyecek ilçelerin de aralarında bulunduğu 27 ilçede şu ana kadar seçim tamamlandı. Bazı ilçelerde sürpriz sonuçlar yaşandı. Örneğin, mevcut il yönetimi tarafından desteklenen Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Kantekin seçimi iki oyla kaybetti. Bazı ilçelerde ise muhalif ilçe başkanları seçimi kazanırken, delegasyon ise mevcut il yönetiminin istediği şekilde şekillendi. Birkaç ilçe seçimi dışında çarşaf liste yerine ağırlıklı olarak blok listeyle seçime gidildi.

BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU NETLEŞTİ
CHP İstanbul’da 27 ilçede yapılan şu ana kadarki seçimler sonucunda, doğal delegeleriyle yaklaşık 676 delegesi bulunan İstanbul’da 445 il delegesi belirlenmiş oldu.

Peki, bu delegeler nasıl şekillendi, ilçe seçim sonuçlarına göre İstanbul’da mevcut yönetimde değişiklik olacak mı?

Canan Kaftancıoğlu’nun yönetiminden memnun olmayan ve önderliğini bazı belediye başkanlarının çektiği muhalifler arzu ettikleri sonucu elde ettiler mi?

BÜYÜK KOALİSYON SÜRÜYOR MU?
DÜZGÜN HABER‘in yaptığı araştırmaya göre, şu ana kadar yapılan ilçe seçim sonuçları mercek altına alındığında mevcut il yönetimini ve Canan Kaftancıoğlu’nu destekleyenlerin, yani Ekrem İmamoğlu, Oğuz Kaan Salıcı, Erdoğan Toprak ittifakının devam ettiği göz önüne alınırsa, İstanbul İl Başkanlığı yarıışnda an itibariyle rakiplerine fark attıkları görülüyor.

“Vay efendim, Canan Hanım ile Ekrem İmamoğlu konuşmuyor; kavgalılar,” “Ekrem İmamoğlu ile Oğuz Kaan Salıcı’nın arasına kara kediler girdi,” “Erdoğan Toprak, Kaftancıoğlu ve ekibiyle, köprüleri attı” şeklindeki çıkan haberlere ve dedikodulara aldanmamak lazım.

Arada ufak tefek kırgınlık ve küskünlükler olsa da Kaftancıoğlu ile onu il başkanlığı yarışında geçmişte destekleyen Ekrem İmamoğlu, Erdoğan Toprak ve Oğuz Kaan Salıcı’nın etrafında şekillenen büyük koalisyonda an itibariyle bir sorun yok.

Kaftancıoğlu’nun seçilmesinde etkin rol aktörlerin, bugün geldikleri durum ve koşullara bakıldığında büyük ittifakın da çok da değişmediğini gösteriyor.

KILIÇDAROĞLU BELİRLEYİCİ OLACAK
Sonuçta il delegesyonunda çıkan sonuç ne olursa olsun, Genel Başkan olduğu Mayıs 2010 tarihinden bugüne en güçlü dönemini yaşıyan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul il başkanının kim olacağı konusunda söyleyeceği belirleyici olacak. Kılıçdaroğlu’nun ise, an itibariyle kendisini ziyaret ederek, ‘İstanbul il başkanı kim olmalı?’ sorusunu soranlara, “Canan Hanım ile yola devam” dediği öne sürülüyor.

İMAMOĞLU “GÜÇLÜ YÖNETİM KURALIM”
İstanbul’da yeni dönemde en güçlü aktöryel güç haline gelen Ekrem İmamoğlu’dan da benzer bir yakyaşım geldi. Önceki gün katıldığı HABERTÜRK TV’de, aralarında ufak tefek tartışmalar olduğunu gizlemeden çok net bir şekilde Kaftancıoğlu’nu savundu. İmamoğlu’nun da yakın çevresine, “Canan Hanım ile devam edeceğiz, güçlü bir il yönetimi için isimler bulun” talimatı verdiği öğrenildi.

CANPOLAT ADAY MI?
DÜZGÜN HABER‘in edindiği bilgiye göre, bir önceki seçimde Kaftancıoğlu’na kıl payı seçimi kaybeden Cemal Canpolat ise, İstanbul’da bu kez sessiz ve derinden çalışmayı sürdürüyor. Geçimişin aksine, il başkanlığı yarışında olup olmadığı konusunda da net tavır takınmaktan kaçınıyor. 39 ilçe seçimi bittikten sonra Canpolat’ın adaylık konusunda kararını vermesi bekleniyor.

ERDEM İŞARET BEKLİYOR!
Uzun hapislik döneminden sonra yeniden aktif siyasete dönen CHP PM Üyesi Eren Erdem ise, İstanbul’da 39 ilçeyi dolaşarak, nabız yoklayarak, il başkanlığı yarışında ‘ben de varım’ dedi.
Ancak edinilen bilgiye göre Erdem yakın çevresine, “Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, beni aday gösterirse İstanbul İl Başkanlığı’na aday olurum, yoksa yokum” diyerek net tavır takınıyor.

AN İTİBARİYLE SON DURUM
İstanbul İl Başkanlığı yarışında, o bunu dedi, şu bunu dedi, şu bunu yazdı, bu bunu yazdıya bakmadan önce, şu ana kadar çıkan sonuçlara bakmakta fayda var. CHP İstanbul’da şu anda il başkanlığının kaderini de belirleyecek büyük ilçelerin de aralarında bulunduğu 27 ilçede seçim sonuçlandı. İstanbul’da doğal delegelerle birlikte 676 delegenin oy kullanacağı İstanbul’da 445 delege belirlenmiş oldu.

YARI YARIYA FARK VAR
Şu ana akadar alınan sonuçlara göre, Kaftancıoğlu ve onu destekleyen Oğuz Kaan Salıcı, Ekrem İmamoğlu ve Erdoğan Toprak büyük koalisyonu hesaba katıldığında mevcut il yönetimi destekleyenler 445 delegeden 300’ünü kazandı, mevcut yönetime bayrak açanlar ise 145 delegede kaldı.

İŞTE CHP’DE 27 İLÇEDE SANDIKTAN ÇIKAN TABLO

ATAŞEHİR
Toplam Delege Sayısı: 22
Mevcut Yönetim (Canan Kaftancıoğlu): 0
Muhalefet (İsim henüz belli değil): 22

AVCILAR
Toplam Delege Sayası: 21
Mevcut Yönetim: 15
Muhalefet: 6

BAĞCILAR
Toplam Delege Sayısı: 16
Mevcut Yönetim: 16
Muhalefet: 0

BAHÇELİEVLER
Toplam Delege Sayısı: 21
Mevcut Yönetim: 18
Muhalefet: 3

BAYRAMPAŞA
Toplam Delege Sayısı: 11
Mevcut Yönetim: 7
Muhalefet: 4

BEŞİKTAŞ
Toplam Delege Sayısı: 16
Mevcut Yönetim: 12
Muhalefet: 4

BEYLİKDÜZÜ
Toplam Delege Sayısı: 16
Mevcut Yönetim: 16
Muhalefet: 0

BÜYÜKÇEKMECE
Toplam Delege Sayısı: 12
Mevcut Yönetim: 8
Muhalefet: 4

ÇEKMEKÖY
Toplam Delege Sayısı: 9
Mevcut Yönetim: 0
Muhalefet: 9

ESENLER
Toplam Delege Sayısı: 8
Mevcut Yönetim: 2
Muhalefet: 6

ESENYURT
Toplam Delege Sayısı: 25
Mevcut Yönetim: 13
Muhalefet: 12

EYÜPSULTAN
Toplam Delege Sayısı: 16
Mevcut Yönetim: 14
Muhalefet: 2

GAZİOSMANPAŞA
Toplam Delege Sayısı: 14
Mevcut Yönetim: 6
Muhalefet: 8

GÜNGÖREN
Toplam Delege Sayısı: 9
Mevcut Yönetim: 3
Muhalefet: 6

KADIKÖY
Toplam Delege Sayısı: 42
Mevcut Yönetim: 38
Muhalefet: 4

KÂĞITHANE
Toplam Delege Sayısı: 15
Mevcut Yönetim: 8
Muhalefet: 7

KÜÇÜKÇEKMECE
Toplam Delege Sayısı: 31
Mevcut Yönetim: 26
Muhalefet: 5

MALTEPE
Toplam Delege Sayısı: 29
Mevcut Yönetim: 15
Muhalefet: 14

SANCAKTEPE
Toplam Delege Sayısı: 13
Mevcut Yönetim: 9
Muhalefet: 4

SARIYER
Toplam Delege Sayısı: 18
Mevcut Yönetim: 16
Muhalefet: 2

SİLİVRİ
Toplam Delege Sayısı: 10
Mevcut Yönetim: 8
Muhalefet: 2

SULTANBEYLİ
Toplam Delege Sayısı: 5
Mevcut Yönetim: 0
Muhalefet: 5

SULTANGAZİ
Toplam Delege Sayısı: 12
Mevcut Yönetim: 6
Muhalefet: 6

ŞİLE
Toplam Delege Sayısı: 5
Mevcut Yönetim: 3
Muhalefet: 2

ŞİŞLİ
Toplam Delege Sayısı: 17
Mevcut Yönetim: 15
Muhalefet: 2

ÜMRANİYE
Toplam Delege Sayısı: 24
Mevcut Yönetim: 20
Muhalefet: 4

ZEYTİNBURNU
Toplam Delege Sayısı: 8
Mevcut Yönetim: 6
Muhalefet: 2

TOPLAM SONUÇLAR

Belirlenen Toplam İl Delege Sayısı: 445

Mevcut Yönetimi (Canan Kaftancıoğlu) Destekleyenler: 300

Kaftancıoğlu’na Muhalif Olanlar: 145

‘CANAN HANIMIN YANINDAYIZ’
Haber yayına girdikten sonra Düzgün Haberi arayan Sultanbeyli CHP İlçe Başkanı Hayati Bozkaya, ilçe seçim sonuçlarına ilişkin listede Sultanbeyli’deki 5 delegenin 5’nin de muhalif olduğuna ilişkin haberine itiraz ederek; “Biz 5 arkadaşımızla birlikte Canan Başkanımızı destekliyoruz. Muhalif değiliz” dedi.