Siyaset
Giriş Tarihi : 29-07-2020 09:02   Güncelleme : 29-07-2020 09:02
Abone ol

İşte CHP kulislerinde MYK için konuşulan isimler

CHP’de Olağan Kurultayın ardından gözler CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun MYK’ya yapacağı atamalara çevrildi. Kulislere MYK ile ilgili isimler düşmeye başladı bile.

İşte CHP kulislerinde MYK için konuşulan isimler

Tüzük gereği 48 saatlik itiraz süresinin ardından PM’nin toplanması planlanıyor.
Takvimin sıkışık olması nedeniyle PM toplantısı ve dolayısıyla MYK’nın açıklanması, Kurban Bayramı sonrasına, yani gelecek haftaya kalabilir.

MYK SAYISI DÜŞEBİLİR!
Düzgün HABER’in edindiği bilgilere göre, Yeni Parti Tüzüğü’ne göre MYK’daki sandalye sayısını arttırma ve azaltma yetkisini elinde bulunduran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şu anda kendisiyle birlikte 19’u bulan MYK’daki koltuk sayısını 13+1 veya 14+1 şeklinde düşürebileceği belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun bunu gerçekleştirmek için MYK’daki bazı koltukları birleştirmesi, bazı koltuklara ise atama yapmayarak gerçekleştirmesi bekleniyor.

O İKİ KOLTUK BOŞ KALABİLİR!
Bu çerçevede MYK’da şu anda ayrı olan ‘kadın ve gençlik’ ile ‘insan ve Doğa’ hakları koltuklarını birleştirmesi bekleniyor.

Kılıçdaroğlu’nun Tuncay Özkan’dan boşalan ‘Basın Halkla İlişkiler’ birimi ile Ünal Çeviköz’den boşalan ‘Dış İlişkiler’  birimine atama yapmayarak her iki koltukla ilgili başdanışman sıfatıyla Özkan ve Çeviköz’den faydalanması da olasılıklar arasında bulunuyor.

ÖZTRAK’A EK GÖREV VERİLEBİLİR
Kurultayda en yüksek oyu alarak güven tazeleyen Faik Öztrak’ın Parti Sözcülüğü görevine devam etmesine ‘banko’ gözüyle bakılıyor.

Ekonomi Politikaları koltuğu ile birlikte Öztrak’ın, Ünal Çeviköz’den boşalan Dış İlişkiler görevini yürütmesi de gündemde. Öztrak’ın zayıf da olsa asaleten Dış Politika’dan sorumlu ve Parti Sözcülüğü görevini yürütmesi de yine seçenekler arasında bulunuyor.

İKİ NUMARALI KOLTUK İÇİN DÖRT İSİM
CHP’de geçmişte iki nuramalı koltuk olarak görülen ve Akif Hamzaçebi’nin istifasıyla yaklaşık 1,5 yıldır vekaleten yönetilen Genel Sekreterlik koltuğuna partinin önde gelen isimlerinden birisinin oturması bekleniyor. Genel sekreterlik koltuğu için Muharrem Erkek, Gürsel Erol, Tekin Bingöl ve Bülent Tezcan’ın isimleri kulislerde dillendiriliyor.

ÖZKAN’IN YERİNE İKİ İSİM KONUŞULUYOR
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’ne seçilemeyen Tuncay Özkan’dan boşalan Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Birimine Ali Öztunç veya Erdoğan Toprak’ı atayabileceği ifade ediliyor.

SALICI’NIN İKİ ALTERNATİFİ VAR
CHP Kurultayında Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinin belirlenmesinde ve seçilmesinde etkin rol oynayan örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın görevine devam etmesine banko gözüyle bakılıyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun, geçmişte İstanbul İl Örgütü’nde ve TBMM’de Dış İlişkiler Komisyonu’nda görev yapan Salıcı’yı Ünal Çeviköz’den boşalan Dış İlişkiler koltuğuna kaydırması da olasılıklar arasında yer alıyor. Salıcı’nın bu göreve kaydırılması durumunda örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevi için Tekin Bingöl ve Bülent Tezcan’ın isimleri öne çıkıyor.

TORUN’UN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
Yerel Yönetim Politikaları Başkanı Seyit Torun’un görevine devam etmesi bekleniyor. Gökan Zeybek ve Gökhan Günaydın’ın isimleri de kulislerde yerel yönetimler için konuşuluyor.

AR-GE BAŞKANI DEĞİŞEBİLİR
AR-GE Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanlığı’na Fethi Açıkel’in yerine kurultayda bilim platformu listesinden en yüksek oyu alan Yunus Emre’nin getirilmesi bekleniyor.

Onursal Adıgüzel’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri koltuğundaki görevine devam etmesi bekleniyor. Bu koltuk için İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın isimi de kulislerde konuşuluyor.

Tarım Politikaları ve Tarım Örgütleri sorumlusu Orhan Sarıbal’ın da görevine devam etmesi bekleniyor.

Sarıbal’ın yerine alternatif olarak Gökhan Günaydın’ın ismi yine kulislerde dillendiriliyor.

YENİ KOLTUK KONULABİLİR
Parti Meclisi’ne yeni giren Ahmet Akın için MYK’ya Enerji ve Maden Politikaları koltuğunun konularak başına getirilebileceği ifade ediliyor.

İŞTE MUHTEMEL MYK ÜYELERİ

Ekonomi Politikaları – Parti Sözcüsü: Faik Öztrak

Genel Sekreter: Tekin Bingöl-Bülent Tezcan veya Gürsel Erol

Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim: Ali Öztunç -Erdoğan Toprak

Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimleri: Oğuz Kaan Salıcı (Tekin Bingöl veya Bülent Tezcan alternatifler arasında )

Dış İlişkiler: Selin Sayek Böke veya Yunus Emre (Faik Öztrak-Oğuz Kaan Salıcı’nın vekaleten veya Ünal Çeviköz’ün başdanışman olarak bu görevi sürdürmesi de gündemde)

Yerel Yönetim Politikaları: Seyit Torun (Gökan Zeybek veya  Gökhan Günaydın alternatifler arasında)

AR-GE Bilim Yönetim ve Kültür Platformu: Yunus Emre (Fethi Açıkel devam de edebilir)

Bilgi ve İletişim Teknolojileri: Onursal Adıgüzel veya Ednan Arslan

İnsan ve Doğa Hakları: Gökçe Gökçen, Zeynel Emre (Gülizar Biçer Karaca Doğa Hakları’na devam edebilir. )

Eğitim ve Sağlık Politikaları: Lale Karabıyık veya Gaye Usluer

Kadın Politikaları: Gökçe Gökçen, Aylin Nazlıaka veya Gamze Taşçıer

Gençlik Politikaları: Ulaş Karasu veya Deniz Demir

Halkla İlişkiler: Gamze Akkuş İlgezdi

Hukuk Politikaları: Muharrem Erkek, Bülent Tezcan veya Hakkı Suha Okay

İdari ve Mali İşler: Bülent Kuşoğlu  veya Erdoğan Toprak

İşçi Sendikaları – Meslek Kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütleri: Veli Ağbaba veya Yaşar Seyman

İşveren Sendikaları / Kuruluşları – Esnaf Odaları ve Sosyal Politikalar: Rıfat Nalbatoğlu – Erdoğan Toprak veya Tahsin Tarhan

Tarım Politikaları ve Tarım Örgütleri: Orhan Sarıbal veya Gökhan Günaydın

Enerji ve Maden Politikaları: Ahmet Akın

Yukarıdaki dağılım MYK’daki koltuk sayısının düşürülmemesi durumu esas alınarak yapılmıştır.