Siyaset
Giriş Tarihi : 24-10-2019 15:45
Abone ol

İşte CHP'de Ankara İl Başkanlığı için konuşulan isimler!

CHP’de üye listelerinin askıya çıkmasıyla yaklaşık 6 ay sürecek olağan kurultay süreci resmen start aldı. CHP’de sonucu en çok merak edilen illerin başında gelen Ankara’da il başkanlığı için konuşulan sürpriz isimler kulisleri şimdiden hareketlendirdi.

İşte CHP'de Ankara İl Başkanlığı için konuşulan isimler!

CHP’de kurultay sürecinde daha mahalle delegeleri seçimleri yapılmadan il başkanlığı adaylıkları kulisleri hızlandı. CHP’de il başkanlığı konusunda sonucu en çok merak edilen illerin başında da Ankara geliyor.

2017 yılındaki Ankara İl Kongresi’nde “Ankara Büyükşehirin anahtarını Kılıçdaroğlu’na teslim etmeden görevi bırakmayacağını” ilan eden ve seçilen İl Başkanı Adnan Keskin, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adaylığını ilan edince Ankara İl Başkanlığı koltuğuna Rıfkı Güvener oturmuştu.

CHP LİDERİ’NDEN “KESKİN” HAMLE!
İl Başkanlığı seçimlerinde başta İstanbul olmak üzere İzmir ve birçok ilde seçimlere müdahale ettiğine ilişkin iddialara sert çıkan Kılıçdaroğlu, il başkanlarıyla yaptığı toplantıda, “Ben il başkanlığı seçimlerinde demokratik seçim yapılmasını istedim. Bir tek Ankara İl Başkanı Adnan Keskin’in yeniden seçilmesini istedim. Bunun dışında hiçbir ildeki il seçimlerine karışmadım” itirafında bulunmuştu. Nitekim Kılıçdaroğlu, 81 il içinde bir tek destek verdiği Keskin’in milletvekili adayı olmasına sinirlenmiş ve aday yapmamıştı.

DÜZGÜN HABER’in edindiği bilgiye göre, Yaşar ve Taşdelen, sonuçta, son seçimlerde CHP’de milletvekili aday adayı olmuş, bürokratik geçmişi olan, Kılıçdaroğlu’nun bürokrasiden gelen isimleri aday yapmayacağına ilişkin prensip kararı yüzünden aday yapılmayan, saygın bir isimde karar kıldı.

İki Belediye Başkanı, Güvener’in yerine, Ankara’yı yöneteceği konusunda güvendikleri ismi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yerel seçimlerden sonra sundu.

Ancak aylar geçmesine rağmen Kılıçdaroğlu’ndan o isim konusunda ses seda çıkmadı….

Anlayacağınız CHP Lideri, en azından şimdilik, “dere geçerken at değiştirilmez” şiarıyla mevcut Ankara il başkanı ile kongreye gitmeyi tercih etti.

Yaşar ve Taşdelen’in, yeni bir isim üzerinde veya daha önce Kılıçdaroğlu’na sundukları isimde ısrar edip etmeyecekleri belli değil ama bilinen bir gerçek var Ankara İl Başkanlığı için kartlar yeniden karılıyor.

YAVAŞ UZAK DURUYOR
Kulislere bakılırsa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, parti içi çekişmeyi gerektiren Ankara İl Başkanlığı konusunda isim bildirmekten de, tartışmaların içine girmekten de, taraf olmaktan da, hatta kendisinin bu konuda nabzını ölçmeye gidenleri, ‘örgüt işine karışmayacağını’ net bir şekilde ifade ederek geri çevirerek, uzak duracağı kesin gibi görünüyor.

Daha önce bir isim üzerinde uzlaşan Yaşar ve Taşdalen’in ise yeni isim üzerinde uzlaşmalarının çok da kolay olmadığı ifade ediliyor.

“UMUT” VAR MI?
Ankara’da bütün bunlar yaşanırken, il başkanlığı için çoban ateşini yakan avukat Umut Akdoğan çoktan sahalara indi. Fısıltı gazetesine bakarsan CHP MYK’dan bazı ağır ağabeylerin el verdiği veya etkin bir belediye başkanının destek çıktığı Akdoğan, şu anda sahada il başkanlığı için çalışma yapan tek isim olarak ön plana çıkıyor.

“YALÇINKAYA” RAKİP!
Bir önceki seçimde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açık desteğine rağmen Adnan Keskin’in karşısında aday olan ve 256 gibi hatırı sayılır oy almayı başaran, eski gençlik kolları başkanlarından Ayhan Yalçınkaya’nın yeniden il başkanlığı için kolları sıvadığı ifade ediliyor.

NAZLIAKA DÜŞÜK İHTİMAL
PM tarafından bağışlanma talebi kabul edilen ve CHP’ye döndükten sonra sessizliğe bürünen eski Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, Ankara il başkanlığına aday olması beklenmiyor. Nazlıaka’nın, il başkanlığından çok PM ve MYK’ya girmeyi tercih edeceği ifade ediliyor.

YILMAZ BOMBASI
CHP PM’deki görevinden noter olmak için istifa eden eski Ankara İl Başkanı ve Milletvekili Necati Yılmaz’ın Ankara İl Başkanlığı için nabız yokladığı kulislere bomba gibi düştü. Bunun için noterlik görevinden istifa etmesi gereken Yılmaz’ın, bunu göze alabileceği ifade ediliyor.

MAĞDUR ÖZSOY OLABİLİR Mİ?
Milletvekili seçiminde PM’de kabul edilen listede 3’üncü bölgede, 3’üncü sırada olmasına rağmen YSK’ya teslim edilen listede yapılan değişiklikle 5’inci sıraya düşen ve milletvekili seçilemeyen Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Ahmet Ersen Özsoy’un ismi de Ankara İl Başkanlığı için kulislerde dillendiriliyor. Parti içinde mağdur olduğunu dile getiren Özsoy’un, il başkanlığıyla bu mağduriyetinin giderilmesini talep ettiği belirtiliyor.

GÜVENER YERİNDE KALABİLİR!
Bütün bu tartışmaları “Adnan Keskin olayında biz bu filmi görmüştük” şeklinde yorumlayanlar ise, Adnan Keskin olayında olduğu gibi Kılıçdaroğlu’nun son aşamada mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener ile yola devam kararı verebileceği de olasılıklar arasında olduğunu dile getirenlerin sayısı da az değil,

AĞIR AĞABEYLER BEKLEMEDE
Kulislerde, CHP Ankara’nın ağır ağabeyleri konumundaki Tekin Bingöl, Haluk Koç, Levent Gök başta olmak üzere milletvekili ve parti yöneticilerinin ise il başkanlığı konusunda şimdilik “tarafsız” kalarak, bekle gör politikası izlemeleri dikkat çekiyor. Ağır ağabeylerin, mahalle delegeleri netleştikten sonra tavırlarını ortaya koymaları bekleniyor.

TEK ADAY OLABİLİR Mİ?
Bütün bu aday ve tartışmalara karşı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son düzlükte, Adnan Keskin olayında olduğu gibi bir isimden yana tavır koyabileceği ve tek adayla Ankara İl Kongresi’nin yapılma olasılığının yüksek olduğu ifade ediliyor.

Bunun olup olmayacağını zaman gösterecek.

Ancak görünen o ki, Ankara’da il başkanlığı için daha köprünün altından çok sular akacak